Tribuna/Футбол/Блоги/DV Blog/Як Англія знищила Україну на Євро: 8 уроків, які треба засвоїти Ротаню

Як Англія знищила Україну на Євро: 8 уроків, які треба засвоїти Ротаню

За півтора року у суперника відбулося не так багато змін.

Блог — DV Blog
26 березня 2023, 12:00
21

А вам теж з плином усіх подій здається, що Євро-2020 був не менше 20 місяців тому, а десяток років назад?

Насправді з останньої зустрічі з Англією пройшло не так багато часу. Ба більше, команди майже не видозмінилися, як це в теорії могло трапитися після циклу ЧС-2022. У британців, наприклад, на матч з Італією у четвер вийшло 8 гравців з основного складу, який протистояв Україні у Римі.

Ті 0:4 стали для нашої збірної холодним душем. Команду Андрія Шевченка знищили, навіть не напружуючись. І хоча були хороші відрізки, особливо наприкінці першого тайму, але цілий ряд серйозних помилок встановив розгром на табло ще до 60-ї хвилини.

Проблем тоді було багато – і кадрова ситуація, і травма Сергія Кривцова вже по ходу гри та перехід з 5-3-2 на 4-3-3, і втома після невдалої підготовки до турніру та 120 хвилин у чвертьфіналі зі Швецією.

Загалом після повторного перегляду вдалося знайти 8 ключових уроків, які треба засвоїти в.о. головного тренера збірної України Руслану Ротаню перед недільною дуеллю з Англією. Ця Англія Ґарета Саутґейта не дивує чимось новим, а отже матч півторарічної давності досі можна вважати за основу для певних напрацювань.

1. Не втрачати концентрацію у стартові хвилини

Перші два голи Україна пропустила у дебюті обох таймів. Гаррі Кейн відкрив рахунок на 4-й хвилині, а Гаррі Маґвайр подвоїв перевагу через 55 секунд після виходу з роздягальні на другу половину зустрічі.

Це більше стратегічний момент – англійцям не можна так швидко віддавати лідерську позицію. Бо це колектив Саутґейта. Як тільки загальна картина гри починає влаштовувати їх, то вони переходять до ще більш прагматичного настрою, за якого перехопити ініціативу стає вкрай складно (якщо Ґарет не перегинає з обережністю, як з Італією у четвер).

Структура ж натомість руйнується лише тоді, коли з’являється паніка – умовні 0:0 на 75-й хвилині чи взагалі перевага суперника.

Проти України на Євро все було по-іншому – після швидкого голу англійці не цуралися вдаватися до довгих розіграшів, а захисники не поспішали доставляти м’яч у фінальну третину. Звідси випливає другий урок – треба хоча б якось ускладнювати життя опоненту у контролі м’яча.

2. Створювати тиск на лінію оборони Англії

Гра у виконанні української команди була надто пасивною – пара форвардів Яремчук-Ярмоленко взагалі не пресингувала Джона Стоунза та Маґвайра. Розвиток подій показав, якою це було помилкою – після вимушеної заміни Сергія Кривцова та переходу на 4-3-3 за рахунку 0:1 вдалося на деякий час навіть взяти контроль над матчем.

Але що стосується колективного відбору на чужій половині поля, то його так і не з’явилося.

Ні при 5-3-2:

Ні при 4-3-3:

Чому це проблема? Як мінімум, так суперники Англії відмовляються використовувати її недоліки – гру під тиском Маґвайра та залежність від Деклана Райса у білд-апі. Як тільки у цій зоні перекривається кисень, то команда губиться, бо не має запасного плану. Знову згадуємо другий тайм з Італією у четвер.

Україна ж під керівництвом Шевченка давала англійцям змогу спокійно доводити м’яч на фулбеків (вже помилка), яких також не зустрічала (ще більша помилка).

3. Накривати флангових захисників

У попередній зустрічі наша збірна чомусь вирішила, що загроза Англії на флангах – це лише вінгери. Насправді за наявності Шоу та Вокера це було зовсім не так. Люк, до слова, двічі асистував (одного разу зі стандарту), а Кайл на правому фланзі компенсував невдалу гру Джейдона Санчо.

А хіба могло бути інакше, якщо їх взагалі ніхто не пресингував?

Шоу у неділю не зіграє через дискваліфікацію. Якщо вийде Чілвелл, то ситуація кардинально не зміниться – останні матчі за «Челсі» продемонстрували, що Бен також небезпечний попереду. Якщо ж з’явиться Тріпп’єр, якого Саутґейт випустив на заміну проти Італії, то на нерідному фланзі працювати на атаку йому буде трохи важче.

Така увага до фулбеків прикута не дарма – їхні обов’язки полягають не лише у тому, щоб із глибоких позицій виконувати якісні подачі, а ще й у тому, щоб шукати відкривання Кейна між лініями. Гаррі часто залишає свою позицію на вістрі та опускається вниз за м’ячем, створюючи більшість на певних ділянках поля. І це наступний аспект, який на Євро-2020 українська команда проігнорувала.

4. Не грати «зонально» проти Кейна

Єдиним хорошим контраргументом проти переміщень Кейна здається персональна опіка. Шевченко ж тоді віддав перевагу «зональній системі». І не тільки на підступах до воріт, коли Гаррі без особливих труднощів відклеювався від захисників:

… а й безпосередньо у карному. Так наші захисники двічі загубили форварда у моментах з пропущеними голами.

Спочатку Кривцов та Матвієнко дивились на м’яч, а не на рух Кейна до воріт.

А потім Матвієнко чомусь залишив Гаррі на Миколенка при подачі, хоча за спиною Віталія теж був гравець.

Ну і загалом капітан «Тоттенгема» отримав повну свободу.

Бив з лінії карного без жодної опіки:

Та «страждав» від нестачі уваги:

5. Не ховатись від м’яча (стосується перш за все центрхавів)

Чергова ідея Саутґейта, яка чудово спрацювала півтора року тому – перекривати Україні вихід з оборони через опорну зону. Замість того, щоб пресингувати захисників, тренерський штаб Англії дав гравцям атаки вказівку насичувати центральну ланку, щоб руйнувати коридори для передач.

Це спрацювало, бо Сергій Сидорчук та Микола Шапаренко (меншою мірою) немов ховались від м’яча – насправді ж банально не могли знайти простір, куди відкритись, щоб надати опцію для паса комусь з центрбеків.

Зінченко тоді, нагадаємо, грав трохи вище, але під кінець першого тайму почав опускатися глибше, щоб хоч якось допомогти вийти з оборони. Це трапилося після перебудови на 4-3-3, коли Віктор Циганков перейняв частину функцій Олександра в атаці на себе.

До тієї перестановки все було дуже сумно – давався взнаки стиль Шевченка.

6. Не розігрувати м’яч довго на своїй половині поля, щоб потім все одно винести його у боротьбу

Все призвело до того, що не маючи адресатів для передач, захисники перепасовувалися між собою та Георгієм Бущаном, щоб в якийсь момент просто вибити м’яч кудись у боротьбу. У боротьбу, яку Стоунз та Маґвайр з легкістю вигравали.

30 довгих передач (16 точних) на 68 епізодів володіння м’ячем – явно забагато, а особливо для команди Шевченка. Для Англії у першому таймі це було ніщо інше, як подарунки. Вони перехоплювали ініціативу та продовжували свою затяжні розіграші без тиску з боку форвардів.

Якби не пошкодження Кривцова та зміна схеми, то навіть цих 15 хвилин активності в України, ймовірно, не було б.

Зараз наявні ресурси, щоб схожих труднощів у білд-апі уникнути – є Зінченко, є Маліновський зі Степаненком, є Судаков.

7. Не фолити в необов’язкових ситуаціях

Остаточну гру «вбив» гол Англії на першій хвилині другого тайму. До цього призвів необов’язковий фол на правому фланзі (подача Шоу зі стандарту та м’яч Маґвайра). І це був не перший випадок – у першому таймі після ідентичного штрафного головою пробивав Кейн.

Якщо кутових не так легко уникнути, то можна хоча б мінімізувати ризик загрози зі штрафних. На Євро-2020 збірна вирішила діяти за іншою стратегією – зупиняти суперника якомога далі від власних воріт. Можливо, це було б ефективним рішенням, якби нас на цих стандартах просто не знищили позиційно.

8. Розібратись зі стандартами

У Римі зійшлося два фактори:

1. Круті та успішні заготовки Англії при стандартах в атаці;

2. Хаос України при стандартах у захисті.

Применшувати заслугу Саутґейта та його команди не будемо, але проблеми на подачах українці створили самі собі. У першому голі проти Маґвайра чомусь грав ненайвищий Матвієнко, хоча були Забарний, Сидорчук та Яремчук:

А у другому Гендерсона взагалі накривав Циганков.

Італія, до речі, також постраждала – обидва пропущених м’ячі прийшли після кутових. Будемо сподіватися, що у таборі збірної робота над цим аспектом дійсно ведеться.

***

Варто наголосити, що у цьому матчі Євро-2020 збірна України перебувала у вкрай поганому стані. Тому частина з цих помилок цілком могла бути наслідком втоми, відсутності концентрації та розуміння того, що взагалі відбувається на полі.

Звідси бонусний дев’ятий урок – необхідність підійти до гри в оптимальних кондиціях, адже тепер вибір у тренерського штабу є, на відміну від того вечора у Римі.