Tribuna/Футбол/Блоги/Овертайм/Ребров змінив жахливий матч України замінами в перерві. Але без аномальної реалізації камбеку з 0:2 не було б

Олександр Сажко розбирає валідол з Північною Македонією.

Блог — Овертайм
17 червня, 12:55
52

Збірна України зробила божевільний камбек у виїзному матчі проти Північної Македонії – з 0:2 на 3:2. Матч пройшов на таких емоційних американських гірках та валідолі, що одразу після нього, коли пишеться цей текст, дуже складно відкинути все зайве та раціонально оцінити, що відбулося на полі. Але спробую.

Ребров виставив той самий склад, що і проти Німеччини

Спаринг з Німеччиною дійсно виявився в першу чергу повноцінною підготовкою під офіційний матч з Північною Македонією. Сергій Ребров випустив той самий склад проти команди, яка грає за досить схожою схемою 3-4-1-2. Звичайно, кадрові можливості цих двох збірних порівнювати не можна, але не важко зрозуміти, чому головний тренер збірної України нічого не змінив.

Бачив претензії вболівальників, що неправильно грати проти зовсім різних за рівнем Німеччини та Північної Македонії за однією тактикою. Але в тому то і справа, що Ребров навряд готувався спеціально саме під перший матч – скоріше так вийшло завдяки обставинам та супернику, що він вийшов феєричним. Логічніше припустити, що тренер тестував план на другий матч в першому, а не використав план несподівано вдалого за результатом першого, не задумуючись.

Віктор Циганков знову вийшов на позиції «десятки»/під нападником/другого форварда – називайте як хочете. Але важливо, що схема збірної України дійсно більше нагадувала олдскульні прямолінійні 4-4-2 або максимум 4-4-1-1, ніж 4-2-3-1. Трикутника в центрі поля між Степаненком, Судаковим та Циганковим не було – там був великий розрив і, схоже, знову розрахунок на швидкість та якість виконання Віктора.

Все, що працювало з Німеччиною, зламалось. Україна провела жахливий перший тайм

Проблема для Реброва була в іншому: план, який він, скоріше за все, першочергово готував під Північну Македонію ще з Німеччини, не спрацював. Україна провела один з найгірших своїх перших таймів за багато років. Можливо, зокрема й тому, що для суперника не було секретів – йому було по чому готуватись.

Це питання завжди складне: що краще, готуватись відкрито в спарингу заздалегідь чи тримати план в секреті, але без перевірки грою, наскільки він буде дієвий? Для збірної України план в будь-якому разі не спрацював.

1. Відмова від трикутника в центрі поля та підняття Циганкова в таку високу позицію дали можливість бігати у швидкі атаки з Німеччиною, але з Північною Македонією зламали гру в центрі поля. Розрив між четвіркою в нападі (Мудрик, Циганков, Ярмоленко та Довбик) та рештою команди був разючим.

Вдалих опускань для розіграшу м'яча в центральній зоні та напівфлангах не було. При необхідності на вінгера висувався хтось з центральних захисників, як на цьому скрині Рістовскі на Мудрика:

Зверніть увагу, як на скріні вище, навіть якщо Судаков (розташовується майже в лінію з захисниками лівіше) отримує м'яч, то в нього немає опцій для передач в центр, ще й гравець Македонії може одразу тиснути та робити прийняття рішення дуже незручним. Циганков відрізаний від м'яча, опускання вінгерів контролюються.

Розігрувати через центр було складно – чудово працював в середньому блоці навіть не пресинг Північної Македонії, а просто розташування першої трійки гравців трикутником, для проходження якого Україні не вистачало навіть 5-6 гравців (захисники плюс Степаненко з Судаковим).

Україна грала на дуже низькій інтенсивності, а суперник легко перебудовувався та блокував лінії для передач.

Сам Судаков, який в минулому матчі був одним з кращих на полі, в першому таймі з Північною Македонією загубився, бо не мав опцій для просування через вдалу схему пресингу суперника. Розрізних загострюючих передач не було.

2. Коли Україна намагалась перевести гру на фланг і розіграти комбінацію там, починались втрати. Македонці намагались направляти пресинг в першу чергу в зону Тимчика. Саме він єдина вільна опція на скріні вище, але це вже епізод з розвитком атаки, коли вдавалося вийти зі своєї половини – це вдавалось не завжди. Частіше було ось так:

Одразу активний пресинг, коли Тимчик отримує м'яч:

Який приводить до втрати:

Олександр провів чудовий матч з Німеччиною, але тут губився з м'ячем та зробив таку кількість втрат, що був замінений вже в перерві. Аліоський та Ельмаз знищували правого захисника збірної України. Аліоський виграв 14 з 25 (!) єдиноборств у своїй зоні. В нашій команді ні в кого не було понад 6 успішних, але аж з 17 спроб (Циганков).

3. Ярмоленко, який з Німеччиною грав досить дисципліновано в захисті (проблеми в нас були на іншому фланзі), з Північною Македонією не завжди встигав повертатись назад або розташовувався невдало.

4. До Довбика м'яч просто не доходив через розіграш. А спробам Трубіна грати довгими передачами на Артема активно заважали захисники суперника. Український форвард був фактично весь тайм не в грі та був замінений в перерві на Ваната.

Україна грала жахливо в першому таймі, але суперник насправді не створював надскладних задач для захисту

При тому, що Україна проводила один з найгірших таймів за довгий час, це стосувалось все ж більше саме атаки, де не було зовсім нічого. Північна Македонія контролювала гру та не давала нічого створити, але сама також нічого не створювала.

Перший гол на 31-й хвилині – випадковий пенальті за потрапляння м'яча в руку. До нього – пуста гра фактично без моментів з обох боків.

Другий гол – дальній удар, який зайшов ідеально в кут. Це виглядає красиво на відео, але залітають такі удари один з 50 (і це буквально – саме 0,02 xG FotMob нарахував цьому голу).

За тайм повної переваги Північної Македонії до та між голами був один зовсім простий удар з-за меж карного майданчика. Єдина суттєва можливість суперника була вже після рахунку 2:0 – на 45-й хвилині, коли Трубін потягнув штрафний удар, а потім з хорошої позиції не змогли добити (FotMob нарахував епізоду 0,42 xG – найвищий показник македонців в матчі, якщо не враховувати пенальті). Це було вже після того, як Україна пропустила досить випадкові два голи та трохи посипалась.

Висновок: Північна Македонія заслужила свою перевагу в рахунку, але з конкретними епізодами їй дещо пощастило.

Дві заміни Реброва в перерві змінили перебіг матчу

В перерві Сергій Ребров зробив дві заміни: Юхим Конопля та Владислав Ванат замість Олександра Тимчика та Артема Довбика. Якщо перша заміна була максимально очевидною та її навіть вдалося вгадати в перерві, то друга – добре показує Реброва-тренера. Випустити за рахунку 0:2 21-річного форварда, який тільки дебютував в збірній – сміливе рішення.

Важливо розуміти: заміни не змінили гру настільки кардинально, що Україна почала одразу домінувати та легко відігралась. Скоріше вони допомогли нівелювати перевагу, яку Північна Македонія мала в першому таймі.

Конопля не створював паніки при володінні в білд-апі та більш адекватно та вчасно робив вертикальні забігання. Гра вирівнялась, Україна почала хоча б пробувати контролювати м'яч без тих помилок, які були раніше. Але все ще не створювала майже нічого у чужих воріт.

Як часто буває в таких ситуаціях – допоміг стандарт. І, схоже, це була домашня заготовка. Степаненко увів двох гравців з ближньої стійки:

В зону увірвався Забарний – та пробив головою:

Це був другий (!) удар України за весь матч. На 62-й хвилині. Перший – дуже дальня і неточна спроба Миколенка на 1-й хвилині матчу.

Далі вже заміни спрацювали напряму: Конопля забив другий м'яч, а Ванат заробив вилучення для суперника.

Мудрик – герой матчу

Проблеми Михайла з впевненістю в «Челсі» заважали йому і проти Німеччини, і в першому таймі цього матчу, коли він помилявся в простих ситуаціях. Але Ребров тримав Михайла на полі – і він вистрілив в епізоді, який створити в збірній України дійсно міг би тільки він.

Другий гол збірної України: комбінація сміливості, швидкості та індивідуального рівня Мудрика. Ніхто б більше не пішов в такій достатньо безнадійній ситуації одразу на трьох суперників з м'ячем:

Це те, що робить Михайла талантом, який привернув увагу клубів АПЛ.

Переможний же гол показує, що Мудрик – це не тільки швидкість та біг з м'ячем. Вирішальна передача була розумною, креативною та своєчасною:

Внесок Реброва важливий, але без шаленої реалізації Україна б не закамбечила

Важливо розуміти, що камбек збірної України – це збіг ключових факторів: хороша реакція тренера на жахливий перший тайм та ідеальна реалізація. Як не можна відбирати в Реброва заслугу по зміні перебігу матчу, так і неправильно говорити, що це була тотальна домінація, яка б гарантовано принесла успіх.

Україна створила дуже мало: забила три голи з трьох ударів в площину (шість загалом) та напрацювала аж на 0,95 xG. Це шалена реалізація. Фактично тільки один реальний момент Циганкова за рахунку 2:2 не був забитий, коли були розбуджені всі сусіди від його нереалізації. В суперника 12 ударів та 1,53 xG, хоча 0,79 з них – пенальті. В будь-якому разі, було б набагато логічніше, якби цей матч закінчився хоча б нічиєю для Північної Македонії.

Для контрасту: в фіналі плей-оф кваліфікації до ЧС-2022 ще при Петракові Україна 21 раз пробила по воротах (9 в площину) та награла на 2,4 xG, але програла Уельсу 0:1. Так буває. Саме тому треба звертати увагу не тільки на результат, а й оцінювати якість моментів та їх реалізацію. Остання – величина випадкова, яка може змінюватись від однієї крайнощі (Уельс) до іншої (Північна Македонія).

Висновок: треба визнавати правильність рішень Реброва по ходу матча та його влив на команду, але це б не допомогло без аномальної реалізації.

Не варто вважати Північну Македонію легким суперником

І останнє. В нас багато хто ставиться до Північної Македонії, як ледь не до футбольного карлика, якого треба легко обігрувати. І якщо такої впевненої перемоги немає, то це ледь не ганьба. Це зовсім неправильний підхід до цієї команди.

Македонці грали з нами в одній групі на минулому Євро. У відборі до останнього ЧС вони обігрували Німеччину, виходили до плей-оф та обігрували там Італію.

Покритикувати нового головного тренера збірної ще буде чимало приводів. Але, враховуючи, що Ребров працює з командою 5 днів та не міг вплинути на неї суттєво, зараз треба просто видохнути та порадіти, що ця перемога є.