Tribuna/Футбол/Блоги/Овертайм/Гра Зінченка проти «Ман Сіті» – відображення всього «Арсенала»: від впевненості до провалу за одну перерву

Олександр Сажко – про дві настільки різні версії українця.

Блог — Овертайм
16 лютого 2023, 12:55
26

«Манчестер Сіті» переміг на виїзді «Арсенал» (3:1) в ключовому матчі в боротьбі за титул та як мінімум тимчасово вийшов на перше місце в турнірній таблиці АПЛ, але в лондонців є матч в запасі, щоб повернути лідерство. Однією з ключових інтриг для українців було перше повноцінне протистояння Олександра Зінченка зі своїм колишнім клубом та Пепом Гвардіолою – тренером, який і вивів його на такий високий рівень.

І вийшло дуже неоднозначно.

Зінченко – як відображення гри «Арсенала»

Неоднозначність Зінченка в цьому матчі виявилась дуже простою та конкретною: провів дуже впевнений перший тайм і так само впевнено завалив другий. І що показово – так само зіграв і «Арсенал». Якщо перший тайм «каноніри» переважали суперника та пішли не лідерами в рахунку тільки через помутніння Томіясу, то в другому «Ман Сіті» повністю змінив гру на свою користь.

І тут би хотілось спробувати відповісти на питання, що було раніше, курка чи яйце: «Арсенал» так залежить від Зінченка, що перетворюється в зовсім іншу команду, коли в того не йде, чи Зінченко в повному порядку, тільки коли «Арсенал» в порядку?

На жаль, однозначної відповіді на це питання поки дати складно. Це потребує додаткового аналізу та осмислення, а не спроб вгадати у швидкій реакції після матчу. Але якщо взяти за основу, що Зінченко все ж таки зараз є одним з ключових гравців команди та задає тон гри, то версія про деяку залежність від нього «Арсеналу» на цю мить виглядає трохи ближчою. Хоча скоріше за все в цьому питанні ніколи не буде однозначної відповіді.

А поки в цьому матчі було цілих дві версії Зінченка – як і всього «Арсеналу».

Версія №1: суттєвий вплив на гру та впевненість під тиском

Ми розповідали вже в великому матеріалі, чому Зінченко зараз цілком заслужено називають топ-гравцем:

В першому таймі Олександр був саме таким: універсальним, впевненим та майже досконалим. Він:

1. Топово допомагав вийти «Арсеналу» з-під пресингу завдяки класного вибору позиції, швидкому прийняттю рішень та впевненості під тиском.

Ось він одним рухом вчасно вискакує з-за спини Де Брюйне під передачу голкіпера:

В один дотик віддає м'яку передачу та розбиває пресинг «Ман Сіті»:

А вже всього за 8 секунд (!) дістається до м'яча в центрі поля:

А ось він однією передачею розбиває тиск «Ман Сіті» в центрі та відрізає фактично пів команди суперника та створюючи одну з найнебезпечніших атак «Арсенала»:

А вже за 14 секунд в цій же атаці ідеально навішує на голову Нкетіа:

Який не потрапляє в ворота:

І це не два поодинокі епізоди. Зінченко гравець, який системно допомагає «Арсеналу» виходити з оборони. І в першому тайму цього матчу йому це вдавалось робити навіть проти «Ман Сіті».

До того ж Олександр, як і свідчать епізоди, не обмежувався грою у своїй третині поля, а зберігав безперервність гри та знаходив собі місце і в інших стадіях атаки.

2. Вчасно змінював позицію та зациклювався на грі в центрі.

Є багато розмов про навички плеймейкінгу Зінченка та його вміння грати саме в середині з позиції лівого фулбека. Але насправді це тільки частина картини. Олександр не проводив весь матч в центрі, де в «Ман Сіті» досить часто була чисельна перевага. Він постійно змінював позицію та за потреби повертався на фланг.

Мапа дотиків доводить, що Зінченко хоч і багато приділяв уваги грі в середині, але й про фланг не забував:

І ці зміни позиції та контексту гри виглядали максимально вчасними та суттєво впливали на гру. Він або стягував декількох гравців «Ман Сіті» на себе в центрі та дозволяв вивільнити зони на полі для партнерів, або сам знаходив простір на фланзі в широких позиціях чи напівфланзі. Не як автор передачі, а як її ресівер.

Проти такого стилю гри дуже важко захищатись. І це створювало проблеми «Ман Сіті».

3. Змінював вектор атак та пришвидшував гру «Арсенала».

Прийом в центрі:

Швидке розгортання та пас на фланг:

Як результат – створення ізоляції та можливості для Мартінеллі агресивно на швидкості атакувати карний майданчик суперника:

Здавалося б, досить проста дія, але це не зовсім так. Наприклад, саме такого партнера та такого стиля гри не вистачало Мудрику в минулому матчі з «Вест Гемом», поли «Челсі» перевантажував інший фланг, а Михайло стояв один зліва.

Такі дії відкривають та пришвидшують гру. Переводять її з закритої позиції у відкриту. І Зінченко в цьому дійсно топ.

***

Загалом Зінченко вів гру «Арсенала» в першому таймі. І це дійсно вражало, що він це робив навіть проти «Ман Сіті». Під час свистка на перерву не було сумнівів, хто був кращою командою на полі.

Так, «каноніри» у звичному для себе стилі привезли пару хороших моментів для суперника – зокрема й гол. Але не виникало ніяких сумнівів, яка команда була кращою на полі.

В Зінченка була впевненість, а в «Арсенала» – контроль за грою.

Версія №2: привози та помилки в обороні

В другому таймі все змінилось: «Ман Сіті» покращив тиск – і «каноніри» вже не могли так відносно просто виходити з оборони в атаку під тиском. А головне – майже не доходили до останньої третини поля.

Добила «Арсенал» ключова заміна Гвардіоли: він змінив гравця групи атаки Мареза та центрального захисника Аканжи, перейшов з трійки центральних захисників на четвірку – і «Арсенал» поступово посипався.

Гра Зінченка і тут стала відображенням гри всього «Арсенала»: кількість помилок під тиском суттєво збільшилась. «Каноніри» могли пропускати другий гол ще на 69-й хвилині після помутніння Олександра.

Він незрозуміло навіщо під тиском пішов в центр з м'ячем та втратив його, хоча треба було значно раніше просто віддати Габріелю або намагатись навпаки піти у фланг:

А вже за пару хвилин під тиском розсипався Габріель – і це був другий привоз для «Арсенала» в цьому матчі.

Після цього Зінченко, як і весь «Арсенал», остаточно втратив впевненість та почав помилятись ще частіше. Саме після невдалої гри в обороні Олександра Кевін Де Брюйне увірвався в карний майданчик:

Та віддав гольовий пас на Голанда:

***

Якщо підсумувати, то в другому таймі «Арсенал» навіть більше володів м'ячем (68% проти 60% в першому), але це володіння було статичним та безідейним. Матч контролював вже «Сіті», на відміну від тайму першого.

І цілком можливо, що його долю хоча б частково вирішила якраз не надто впевнена гра Зінченка в обороні. Він не єдиний помилявся, так робила вся команда: і Томіясу, і Саліба, і Габріел. Але «Ман Сіті» цілком свідомо більше тиснув саме на зону між Габріелом та Зінченком:

А також значно активніше перекривав напрямки передач на Олександра в другому таймі та краще пресингував. Просто результативний привоз не пощастило зробити саме бразильцю, а не українцю.

Катастрофи з цього тайму робити не варто: все ж таки Гвардіола – це той тренер, який краще за всіх знає слабкості Зінченка. А «Арсенал» загалом не є єдиним монолітним механізмом в захисті. Тому ці слабкості і вдалося використати – погано зіграла вся команда.

На щастя в «Арсенала» не кожен матч проти «Ман Сіті», щоб починати хвилюватись. Хоча тотальний розвал команди в другому таймі дуже непокоїть.