Tribuna/Футбол/Блоги/Овертайм/Феєрія Аргентини та Нідерландів – найкраще протистояння тренерів на ЧС у Катарі

Олександр Сажко – про спектакль від Скалоні та ван Гала.

Блог — Овертайм
10 грудня 2022, 08:15
5

Аргентина перемогла Нідерланди в серії пенальті після 2:2 в основний час. Поєднання потужної інтриги, яскравих емоцій та тактичних цікавинок зробили цей матч чи не найцікавішим на чемпіонаті світу в Катарі.

А тренери команд подарували справжній спектакль.

Акт №1: нестандартний для Аргентини план Скалоні на гру

Дія перша. Спеціально включив у перерві студію MEGOGO, бо було дуже цікаво, чи звернуть увагу експерти на ключовий фактор вдалого першого тайму для Аргентини. Тільки в кінці дуже короткого обговорення останнім реченням студії Сергій Нагорняк нарешті сказав, що Нідерландам було складно грати проти схожої на їхню схеми з трьома захисниками.

Але це ж не просто цікавий дрібний факт – рішення Скалоні визначило хід всього матчу. І воно заслуговувало бути головною темою обговорення. Щоб зрозуміти, наскільки це унікальний хід тренера, треба знати контекст: Аргентина не грає в 3 цз, за понад 3 роки - жодного старту з цією схемою.

Востаннє використовували цю схему як основну з перших хвилин у 2019-му (!) в парі товариських матчів. А в офіційній грі три захисники в Аргентини були на ЧС-2018 (!) - тоді вони розгромно програли Хорватії (0:3) та ледь виповзли з групи, де одразу потрапили на майбутнього чемпіона Францію та вилетіли.

Так, Аргентина грала в три центральних захисники останні майже пів години матчу з Мексикою вже на цьому ЧС. Тоді мало хто зрозумів, навіщо це все було. Тепер, схоже, є відповідь.

Це була підготовка: конкретне рішення Скалоні під тактику Ван Гала та особисто Думфріса. Домашня робота, яку не зробив тренер збірної США Грегг Берхалтер в матчі проти Нідерландів в 1/8 фіналу. А також Андрій Шевченко в матчі групового етапу Євро-2020. Ці зустрічі були дуже схожими саме вбивчою ефективністю правого латераля Нідерландів, якому давали грати в зручний футбол.

Всі давно знають, що Нідерланди переважно розігрують лівим флангом (там є Блінд, який зовсім не типовий латераль у 3-4-1-2, туди тягне Френкі де Йонга, туди значно частіше, ніж праворуч, зміщуються атакуючі гравці), а шукають простір та глибину - на правому. Перед суперником виникає дилема: не стягнутись достатньо в ці зони - Нідерланди можуть розіграти там комбінацію за рахунок чисельної переваги; стягнутись занадто сильно - залишити простір для забігань Думфріса, який в таких ситуаціях просто звір, але в іншому середній гравець.

Віддзеркалити схему - логічне рішення закрити чи не головний тактичний козир Нідерландів. Їх позбавили ширини, Думфріс постійно був під опікою Акуньї, який добре контролював опонента та витискав його в незручні зони. Гра нідерландців стала статичною.

Дія друга. Далі включився геній Мессі та те, що Нідерланди ще й побили в першому таймі власною зброєю. Бо ключовий перший гол, який повністю змінив контекст гри та змусив Нідерланди перебудуватись на гру першим номером в другому таймі, забив як раз граючий дуже високо правий латераль Моліна. Суперник був не готовий до такого підключення.

Лео – топ, без сумнівів. Було видно, як особливо в першому таймі весь захист Нідерландів постійно звужувався в зонах, де він знаходиться.

Мессі було непросто знайти м’яч - і все одно він знайшов той єдиний епізод, який має значення. Але за план на цей матч потрібно віддати належне тренеру, який не побоявся повністю змінити гру команди під конкретного суперника.

Акт №2: реакція Ван Гала на, здавалось, програшний сценарій

Дія перша. Ван Гал – досвідчений тренер, один з найкращих на турнірі. В кінці матчу Нідерланди забули про основний план та перейшли до примітивної, але дієвої саме проти Аргентини тактики навісів на височенних стовпів. Це їх врятувало, хоча довгий час здавалось, що команда перебудувалась занадто пізно.

Височенний Вегхорст мав скажену перевагу проти низьких оборонців Аргентини. Але насправді Нідерланди загалом дуже агресивно насичували зони завершення – там був не тільки Вегхорст, а пів команди, в якій вистачає високих гравців.

Примітивно – але, як виявилось, ефективно.

Дія друга. Геніальний штрафний Нідерландів на 90+10-й хвилині, який перевів гру в овертайм. Очевидно він був заготовкою. Таке неможливо зімпровізувати.

І це ще один комплімент в бік Ван Гала та його тренерського штабу. І гравцям - за те, що ризикнули зіграти нестандартно в такий відповідальний момент.

***

В овертаймі команди вже більше грали на морально-вольових якостях та емоціях, а не тактичних заготовках – особливо, феєричний другий овертайм. Загалом це поки що найцікавіший матч цього чемпіонату світу.