Tribuna/Футбол/Блоги/Тактический Борщ (UA)/Скалоні довго перегравав Дешама, але Францію врятував Мбаппе та випадок. Аргентина повністю заслужила перемогу у фіналі

Розбір історичного матчу від Олега Баркова.

Автор — Олег Барков
19 грудня 2022, 12:50
15

Вирішальний матч ЧС-2022 між Аргентиною та Францією одразу ж охрестили найкращим фіналом за всю історію чемпіонатів світу. Так це чи ні, ми зрозуміємо з часом. Але точно можна сказати, що це був історичний поєдинок, про який ми розповідатимемо своїм дітям. І він вийшов дуже насиченим та цікавим – з неймовірною драматургією. Саме вона, а також геній двох легенд футболу різних епох, переважали цього вечора. Але й у тактичному плані цей поєдинок вийшов дуже топовим та цікавим.

Давайте детально розберемо всі ходи Ліонеля Скалоні та Дідьє Дешама у боротьбі за титул.

Склади команд

У всіх шести матчах до фіналу Ліонель Скалоні вибирав різне поєднання гравців. І цього разу теж не змінив традиції. При цьому набір схем тренера досить вузький – багато хто чекав, що Аргентина зіграє з трьома центральними захисниками, але Скалоні не став цього робити і вибрав стандартні для нього 4-4-2 з Мессі та Альваресом в атаці.

Несподівано з перших хвилин на полі з'явився Ді Марія, він посів позицію лівого хавбека. Це важливе влучення від Скалоні, про яке детально поговоримо нижче. У центрі поля не було Паредеса – дует box-to-box склали Енцо Фернандес та Алекс Мак Алістер. Акунья не був готовий на всі сто відсотків, тож позицію лівого захисника зайняв Тальяфіко.

До матчу ходили чутки, що Дідьє Дешам залишить у запасі Жиру і довіриться Тюраму на лівому фланзі, що автоматично дозволить пересунути Мбаппе до центру та частково закриє проблему лівого флангу збірної Франції. У матчі з Англією та Марокко там була пристойна пожежа, і з цим треба було щось робити. Але Дешам не наважився, про що, мабуть, пошкодував.

Склад Франції можна назвати оптимальним з позиції атакуючої схеми – 4-2-3-1 (яку можна інтерпретувати і як 4-3-3) з Мбаппе, Жиру та Дембеле в атаці. Одужав Рабьо, тому він зіграв у центрі поля, а не Фофана. Також встиг відновитись Упамекано. Незважаючи на успішну гру Конате, Дешам залишив його у запасі, повернувши захисника «Баварії» у стартовий склад.

Дешам вирішив грати на своїх сильних сторонах, а Скалоні знову грамотно підлаштувався під суперника: скував Грізманна, придумав, як нейтралізувати лівий фланг французів

Скалоні вже не раз на цьому турнірі показував, наскільки класно він вміє підлаштовуватися під суперників та нейтралізувати їх сильні сторони. Під фінал тренер Аргентини також підготував кілька напрацювань.

Аргентина на груповому етапі була однією з найкращих команд із володіння м'ячем, але в іграх з Нідерландами та Хорватією Скалоні вирішив відмовитися від м'яча. І це спрацювало. У фіналі тренер повернувся до минулих налаштувань і знову зробив ставку на контроль. По-перше, навіть Марокко показало, що отримувати перевагу у протистоянні з Францією, контролюючи м'яч, можна. По-друге, на контролі у Мессі буде більше шансів реалізувати свою геніальність. І Аргентина справді контролювала м'яч – у першому таймі 59% часу.

Спочатку поява Ді Марії наводила на думку, що він хоче тиснути на проблемний лівий фланг Франції – робити те, що робили марокканці та англійці (але не до кінця реалізували перевагу в цій зоні). До того ж, Мессі саме любить грати з позиції в цій зоні, зміщуватися в центр і загострювати гру. Але Анхель вийшов ліворуч. Швидше за все, Скалоні все ж таки вирішив, що важливіше нейтралізувати атакуючий потенціал Ернандеса і Мбаппе, ніж самим використовувати цей фланг як точку тиску. Тому тут зіграли Моліна та Де Поль.

Ді Марія – тіньовий герой фіналу. Грав важливу роль без м'яча, під нього Аргентина будувала атаки

Без м'яча Аргентина оборонялася за дещо гібридною схемою. Ді Марія розташовувався трохи вище, ближче до Альвареса та Мессі, і часом це виглядало як 4-3-3. Але за фактом Анхель намагався перекрити розворот м'яча на Кунде та запобігти розвитку атак французів через правий фланг. Це дозволяло створювати менше ситуацій, коли у Франції праворуч перевантаження, а ліворуч – Мбаппе в ізоляції на просторі.

Водночас аргентинці чудово створювали ізоляції для самого Ді Марії. У першому таймі часто створювали умови для Анхеля та відправляли йому м'яч. Особливо чудово це виходило після перехоплень.

Саме така ситуація призвела до пенальті. Мак Алістер грамотно пішов у середину (він це робив регулярно, саме для того, щоб стягувати Кунде та залишати партнера один в один з Дембеле), Ді Марія залишився сам, а партнери доставили йому м'яч.

У моменті з другим голом Аргентини Анхель лише завершив командну роботу. Цей гол – один із найкращих командних не лише на цьому ЧС, а й за всю його історію. Тут було чудово все: своєчасний пресинг від Альвареса, доставка м'яча Мессі, геніальний пас Лео на того ж Альвареса, який відразу включився в гру, і асист на Ді Марію від Мак Алістера.

Ді Марія видав чудовий перформанс: 9 разів йшов в обіграш (6 успішно, стільки ж у Мессі та Де Поля), заробив пенальті, забив гол. Показав відмінну пасову роботу та здійснив 6 дотиків у штрафному майданчику суперника. Для порівняння: у Мессі 8 за 120 хвилин, у Альвареса – одне.

План Дешама провалився: Мбаппе менше е всіх зустрічався з м'ячем до перерви, Франція завдала перший удар на 68-й хвилині

План Дешама не працював. Франція слабко грала у пресингу, його практично не було. Енцо Мартінес, один із найкращих гравців цього матчу, вільно опускався за м'ячем, спокійно розвертався і не зустрічаючи опору, роздавав передачі. Французи просто дивилися та діяли вкрай інертно.

Іноді Аргентина полегшувала початок атак і просто шукала варіанти довгих передач, відрізаючи атакуючу групу суперника. При цьому самі аргентинці міксували перехід у середній блок із високим пресингом. І виходило у них непогано – кілька разів їм вдавалося затискати французів, а один із таких епізодів завершився ударом Мак Алістера.

Ключове – у першому таймі Аргентина зуміла зламати всі атакуючі зв'язки суперника. Франція важко виходила з оборони через пас, тому часто звалювалася на довгі передачі. Однак Жиру не вдавалося чіплятися за м'ячі, а підбирання були за суперником. У плані боротьби Аргентина тотально перегравала європейців.

До того ж, Грізманну доводилося багато допомагати Рабьо, мало що виходило в конструктиві. Мбаппе взагалі провів свій найгірший тайм у кар'єрі за збірну: він зустрівся з м'ячем лише 11 разів – менше тільки Тюрам і Коло Муані, що вийшли на заміну.

Інертність Франції до перерви добре показує карта передач. Жиру – у позиції виселеного межі будинку члена сім'ї.

У підсумку Франція за весь перший тайм не зуміла завдати хоча б одного удару у бік воріт Мартінеса. Вперше пробити по воротах команда Дешама зуміла лише на 68-й хвилині.

Провальний план треба було змінювати, і Дешам вперше в історії чемпіонатів світу відреагував подвійною заміною ще до перерви. Тюрам та Коло Муані вийшли замість Жиру та Дембеле. Останній абсолютно провалив матч – сфолив на Ді Марії, виграв лише два єдиноборства з 9-ти, лише раз успішно пішов в обведення. Ці заміни змінили позицію Мбаппе, він перемістився до центру.

Стадіон у Лусаїлі відвідав привид Нідерландів: Франція перевернула гру, але не зробила для цього нічого

Зазвичай перелом у грі може наступити після забитих м'ячів, але Аргентина продовжувала контролювати хід гри за рахунок володіння і після того, як рахунок став 2:0 на їхню користь. Перші заміни Дешама не дали моментального ефекту, хоча вихід Муані суттєво додав руху правому флангу «Ле Бльо». Але глобально перелому не сталося. Аргентина хоч і грала обережніше та дещо глибше до своїх воріт, але не дозволяла супернику перехопити ініціативу.

Важливими для гри стали заміни обох тренерів у середині другого тайму. Скалоні зняв Ді Марію і випустив Акунью, який краще обороняється. А Дешам замінив Грізманна та Ернандеса, посиливши гру Команом та Камавінгою. Останній почав грати на позиції лівого латераля, а Франція перебудувалась на 4-2-4.

Все це дуже нагадувало спробу тренера збірної Нідерландів Луї ван Гала повернутись у гру після провалу зі стартовим планом у матчі з Аргентиною. Дешам кинув в атаку всі свої атакуючі резерви та розраховував переламати хід зустрічі за рахунок потужності своїх форвардів та їхньої індивідуальної майстерності – довгих передач стало більше, супернику стало складніше. І аргентинці справді відчули на собі дежавю чвертьфіналу, ось тільки насправді все вирішили не тактичні перебудови, а індивідуальна майстерність однієї людини – Мбаппе.

До заробленого Муані пенальті французи жодного разу не пробили у площину воріт. Аргентина продовжувала володіти м'ячем, причому не просто вбивала час, а будувала осмислені атаки. Але пропустили лише один епізод, де у Муані з'явилася можливість скористатися своєю швидкістю, і він це зробив. А далі був шедевральний за виконанням гол Мбаппе, який зовсім вибивається з логіки цього матчу. Сюжет матчу із Нідерландами повторився.

Франція зробила неймовірне – вперше з часів ФРН у фіналі ЧС-1958 повернулася у гру, програючи у два м'ячі. Але ще раз: так, Дешам ризикував і робив це цілком логічно. Але не ці кроки тренера призвели до двох голів Франції менш як за дві хвилини. Їм навіть не вдалося притиснути Аргентину до своїх воріт, як це змогли Нідерланди. Тут все вирішила реалізація та геній Мбаппе.

Мессі – Король! У фіналі він це ще раз довів

Щоб збалансувати ультра атакуючий склад, Дешам у першому овертаймі випустив замість Рабйо Фофана, а Франція перебудувалась на 4-4-2. Французи були схожі на великого та небезпечного звіра, у якого повно вразливих місць. І аргентинці поступово їх намацували. Скалоні відповів виходом Лаутаро Мартінеса, а також зміцнив центр поля Паредесом – обидва ледь не забили наприкінці першого екстра тайму.

Вихід Камавінги на лівий фланг оборони допоміг Франції чудово прикрити Мессі. У капітана збірної Аргентини мало що виходило, але він постійно шукав собі місце на полі та сканував ту слабкість суперника, яку можна використати. І дочекався. Спочатку Лео пішов від опіки Камавінги і пробив здалеку – сейв Льоріса. А незабаром взяв участь у атаці, яку сам і завершив.

Тут варто відзначити дві речі: Франція втратила м'яч після введення м'яча від воріт довгою передачею, і захисники «синіх» просто спостерігали, як аргентинське тріо розігрує комбінацію.

Для Лео це сьомий гол на ЧС-2022, він заслужено отримав приз найкращому гравцю фіналу. У 35 років він видав божевільний матч і вразив своєю стабільністю. За 120 хвилин у нього 2 голи (нехай і один з пенальті – але в такому матчі ще спробуй впоратися з нервами), 5 ударів, 2 передачі під удар, 5 дотиків у штрафному. Показник xG (без урахування пенальті) – 1,06, xA – 0,33. Король!

Дуже показовим є графік залучення Мессі в атаку команди, особливо на тлі партнерів та суперників. Просто королівська статистика!

Перемоги у додатковий час не вийшло. Франція знайшла свій момент навіть не збившись на навалу. Мбаппе після подачі від кутового прапора підібрав м'яч і вдарив по воротах, а м'яч влучив у руку Монтієлю. Справедливий пенальті, а Мбаппе оформив хет-трик к фіналі.

Дивно, але після цього гра навіть дещо відкрилася. Усі обговорюють втрачений момент Муані (віддай Коло на Мбаппе – ми б обговорювали неймовірний перформанс Кіліана та перемогу Франції), але не варто забувати, що водночас двічі міг забивати Лаутаро. І Льоріс, і Мартінес врятували свої команди.

Аналізувати серію пенальті немає сенсу, але хотілося б наголосити на тенденції: що Франція, що Аргентина (другий раз поспіль) не стали відкладати удари лідерів на потім. Мессі та Мбаппе пішли бити першими і забили. Всі інші гравці, які били за Лео – виходили на заміну, а отже, були свіжішими. У той же час у французів не забили Чуамені та Коман.

Чи треба ще раз наголосити на крутості Еміліано Мартінеса в серіях?

***

Все-таки Лео Мессі закрив свій останній гештальт – завоював кубок світу і назавжди закрив тему найвеличнішого футболіста початку XXI століття. Мессі привів свою команду до перемоги, але все-таки не слід забувати, що на відміну від попередніх років, ця Аргентина – команда, в якій Лео був кінцевою складовою. Завжди треба пам'ятати, що навколо Лео створили механізм, який організовував ідеальні умови для капітана. І без цього механізму перемога навряд чи була б можливою.

У фіналі Ліонель Скалоні показав себе краще за Дешама. Його ідеї краще працювали, його ходи на дистанції матчу давали більше плодів для фінального результату. З погляду драматургії перемога Франції була б захоплюючою. З погляду логіки та сценарію матчу – несправедливою.