Tribuna/Футбол/Блоги/Ільхан Мансиз – спалах, що освітив успіх Туреччини на ЧС 2002

Ільхан Мансиз – спалах, що освітив успіх Туреччини на ЧС 2002

Автор — Mr Orange
8 грудня 2022, 12:53
1

Чемпіонат світу 2002 в Японії та Південній Кореї запам`ятався багатьма яскравими моментами: сенсаційними результатами, індивідуальним перфомансом гравців і суддів. При цьому, якщо долю фіналу мундіалю вирішували світові хижаки Бразилія та Німеччина, а вихід до півфіналу Південної Кореї можливо пояснити благосклонністю суддів до господарів, то виступ Туреччини був 100% сюрпризом. Героєм цього успіху, який в потрібний момент виринув з тіні своїх партнерів, став без сумніву нападник Бешикташу Ільхан Мансиз.

Початок кар`єри та шлях до ЧС 2002

Ільхан Мансиз народився в Німеччині, в турецькій сім'ї кримськотатарського походження і як багато співвітчизників, з дитинства захопився футболом.

Перший професійний контракт Ільхан підписав з Кельном у 1994 році, але надовго там не затримався. Його початок кар`єри ознаменувався періодом поневірянь клубами нижчих дивізіонів Німеччини та Туреччини, допоки Мансиз не отримав стабільну ігрову практику в Самсунспорі, де за 3 сезони забив близько 30 м`ячів і отримав шанс проявити себе у Бешикташі.

На момент переходу Ільхана Мансиза до чорно-білих у 2001 році Туреччина вже грала у відборі до ЧС-2002. Збірна на той момент рясніла зірками турецького футболу: Рюшту Рекбер, Емре Белєзоглу, Хасан Шаш, Хакан Шукюр впевнено, хоч і не без проблем, працювали над виходом на мундіаль, а найскладнішими суперниками в групі були Швеція і Словаччина.

Мансиз дебютував у збірній в кінці відбору, і забив тільки один гол – Молдові, при чому в стиках проти Австрії, яку турки розтрощили 6-0 за два матчі, він теж не забивав, але ставши головним снайпером турецької Суперліги з 21 м`ячем отримав виклик на чемпіонат світу.

Чемпіонат світу Ільхана Мансиза: яскравий спалах у вирішальних битвах

Збірна Туреччини на чемпіонаті світу 2002 потрапила до групи з Бразилією, Коста-Рикою і Китаєм. Ільхан Мансиз хоч і їхав на чемпіонат в статусі бомбардира національного чемпіонату, все ж коучем турків Шенолом Гюнешом вважався гравцем ротації. Туреччина була на піку своїх сил, не боялась суперників, не відсижувалась в обороні, першою відкривала рахунок в матчах і з бразильцями і з Коста-Рикою. І обидва рази втрачали очки за декілька хвилин до кінця матчу. Бразильці взагалі перемогли завдяки пенальті 2-1, а Коста-Рика звела матч у нічию 1-1. В останньому турі турки розгромили Китай 3-0. В усіх цих матчах як і в 1/8 проти господарів мундіалю японців (перемога 0-1) Ільхан Мансиз стабільно мав свої 15-20 хвилин в кінці матчів, але без результативних дій.

В матчі проти бразильців Мансиз запам`ятався виконанням шикарного фінта-райдуги, перекинувши м`яч через Роберто Карлоса.

Ільхан згадував: «Я багато разів робив цей фінт на тренуванні, але це був чемпіонат світу і Роберто Карлос, тому всі це запам`ятали. Люди, які мене зустрічали потім тільки й говорили про цей фінт. Дехто з суперників після такого скаженіє, але Роберто після матчу потиснув мені руку і сказав, що це був гарний рух.» У чвертьфіналі Туреччині протистояв сенсаційний Сенегал, який вийшов з групи з Францією, Данією та Уругваєм, а в 1/8 фіналу вибив міцну Швецію. Гра проходила в обопільній боротьбі. На 67-й хвилині матчу Ільхан Мансиз змінив Хакана Шукюра, а вже за декілька хвилин ледь не відправив м`яча за шиворіт Тоні Сілва. Втім основний час так і завершився 0-0, а на 94-й хвилині матчу Мансиз відкрився у штрафному майданчику під навіс Давала і ногою переправив м`яч у ворота.

Це був останній золотий гол в історії ЧС і прохід Туреччини до півфіналу, де їх чекали старі знайомі бразильці. Згодом Ільхан згадував про це: «Це був переламний момент турніру. Я починав запасним навіть коли почував себе у кращій формі, ніж Хакан Шукюр, і ми завжди намагались пояснити Шенолу Гюнешу, що на полі краще грати нам обом, але він перестраховувався. Коли я забив цей гол, я не думав що це буде найважливіший гол в моїй кар`єрі, але він став найважливішим в історії збірної Туреччини.»

У півфіналі Туреччина добре стримувала бразильців, але пропустила на 49-й хвилині. Мансиз, який починав знов з лави запасних, на 62-й хвилині вийшов виправляти ситуацію, але цього разу був безсилий це зробити.

У втішному фіналі за 3 місце на турків чекала Південна Корея, яка всіма можливими і неможливими засобами вже досягла того, на що домашні трибуни і не сподівались перед початком мундіалю. Ільхан Мансиз врешті вийшов у стартовому складі і разом з Хаканом Шукюром вони зробили цю гру. Всі три голи Туреччини виключно були зроблені цим дуетом.

Вже на 11-й секунді матчу Мансиз став автором асисту самого швидкого м`яча на чемпіонатах світу. Корея відігралась на 9 хвилині, але через якихось 3 хвилини Шукюр віддячив Мансизу за асист і Ільхан забив свій другий гол на чемпіонаті світу і перший у матчі.

На 32й хвилині Хакан Шукюр допоміг Ільхану Мансизу оформити дубль і остаточно зняти питання щодо переможця матча. Корейці змогли лише скоротити рахунок аж у додатковий час, 2-3.

Туреччина створила історію, в якій неочікуваний герой зіграв роль повноцінного джокера в рукаві Шенола Гюнеша і поставив догори дригом всю країну.

Після чемпіонату світу 2002

Запаливши на чемпіонаті світу у відносно піздньому віці, в 27 років, Ільхан Мансиз не намагався потрапити до топових ліг, ще пару сезонів пограв за Бешикташ, з яким став 1 раз чемпіоном. Потім були контракти з Гертою і Віссел Кобе, де він взагалі майже не грав через травми, головним чином проблеми з коліном. Останнім його клубом у сезонах 2005-2007 був Анкарагюджю за який він зіграв 9 разів і забив 4 голи. А останній матч за збірну він зіграв у відповіді плей-офф до ЧЄ – 2004, де Туреччина зіграла 2-2 проти Латвії і не вийшла на турнір. У 2007 році стався інцидент, який поставив крапку на футболі для Мансиза. На пішоходному переході його збила машина, удар прийшовся як раз на проблемне коліно. За 2 роки він переніс 7 операцій на коліні і у 2009 році деякий час тренувався з Мюнхен 1860, і навіть забив кілька голів в товариських матчах, проте мюнхенці контракт не підписали.

Після футболу Ільхан знімався в турецьких шоу та серіалах, почав кататится на ковзанах, брав участь у турецькій версії «Танців на льоду» і намагався відібратись на Олімпіаду в парному катанні.

У 2015 році все в тому ж фігурному катанні в парах став чемпіоном Туреччини.

Можливо, Ільхан Мансиз зробив не таку бурхливу кар`єру, як багато футболістів, але своєю яскравою грою в кількох вирішальних матчах ЧС - 2002 запам`ятався мільйонам вболівальників по всьому світу.