Tribuna/Футбол/Блоги/DE ANALYTIQUE/НЗЛД-ЗМЛ. №5. 05.07. Чемпіонат Європи з футбол 2023 U-19. Польща - Португалія, Норвегія - Греція та ін.

Блог — DE ANALYTIQUE
5 липня, 13:25

В понеділок стартував Чемпіонат Європи по футбол де виступають гравці віком до 19 років. Україна не представлена на даному турнірі, адже не змогла пройти кваліфікацію, поступившись збірним Іспанії, Данії та Люксембургу. Команда на чолі з Володимиром Єзерським забила два голи в трьох матчах та не повторила успіх першого кваліфікаційного раунду.

Склад нашої збірної в тих матчах важко назвати «перевіреним» дорослим футболом, адже з гравців, які вже дебютували в елітному футболі можна виділити лише Кирила Сігєєва, який під керівництвом Ротаня зайняв стабільне місце в основному складі Олександрії, Антона Царенко вихованця київського Динамо, Андрія Булезу, який провів хорошу другу половину сезону у складі Минаю і Віталія Холода, Андрія Кітела та Богдана Слюбика з Руха. Система кваліфікації на Євро є доволі жорсткою, адже в фінальну частину проходять лише переможці груп, з Групи 3 кваліфікації (в якій змагалась збірна України») пройшла збірна Іспанії, хоча датчани набрали однакову кількість очок з піренейцями. Дуже схожа ситуація на кваліфікацію на Євро 2022 до 19 років, коли збірна України поділила перше місце зі збірною Сербії, однак, по додаткових показниках, залишилась поза межами турніру.

Юнацький ЧЄ-2023 проходить у Мальті, тому серед переможців груп у відборі у фінальній частині турніру бере участь саме ця середземноморська збірна, яку в Україні прийнято вважати нефутбольною.

Чемпіонат (не традиційно) почався матчем, в якому не брала участі команда господарка. Польща та Португалія розіграли перші очки на турнірі.

Польща до 19 - Португалія до 19 – 0:2

В даному матчі було видно, що, на жаль, клас гравців збірної Польщі, є нижчим ніж у збірної Португалії. За 90 хвилин поляки лише 1 разу змогли пробити в площину воріт. Основна проблема полягала в тому, що поляки фактично грали 10 на 11. Якщо подивитись на середні позиції гравців, то можна побачити, що вони намагались перевантажити правий фланг, куди підключались номінальний правий латераль Давід Бугай (7-й номер), правий центральний захисник Віктор Матиєвіч (14), один з трійки центральних захисників Матеуш Ковальчик(15) та навіть центрфорвард Йордан Майчжак (9). Таке перенасичення одного з флангів не давало можливості бути корисним кожному з гравців, найбільше постраждав правий латераль, який не міг знайти місце на фланзі щоб бути корисним, та був закритий власними ж партнерами.

Португалія заб’є два «робочі» голи один після навісу з кутового від Хюго Фелікса та другий після помилки захисту Польщі. Та впевнено забере даний матч.

Найкращий гравець матчу

Хюго Фелікс

Саме він забив другий гол збірної Португалії та зробив рахунок комфортним. Фелікс є одним з найцікавіший гравців збірної Португалії, принаймні тим, що його рідний брат, в минулому сезоні виступав за Челсі. Так, Хюго та Жоау Фелікс – це рідні брати.

Наразі Хюго лише на початку становлення своєї кар’єри. Він займається в академії Бенфіки. На дорослому рівні Фелікс дебютував за Бенфіку В у другому дивізіоні чемпіонату Португалії, однак навіть там не є гравцем основного складу. На молодіжному рівні він має хорошу статистику, займаючи позицію «десятки», на рахунку Хюго 32 корисні дії в 50-ти матчах в усіх турнірах. У складі юнацької збірної Португалії у нього 5 голів та 4 асисти у 10-ти матчах. Цікаво чи хтось наважиться купити Фелікса-молодшого вже після турніру?

Мальта до 19 – Італія до 19 – 0:4

Жодного разу. Жодного, я не бачив що 4 пенальті в одному матчі, в ворота однієї команди (А: Якщо Ви пригадаєте матч з такою ж кількістю пенальті напишіть, будь ласка, в коментарях).

Італія і без пенальті повинна була впевнено перемагати господарів турніру. На жаль, для збірної Мальти, італійці значно сильніші, як фізично так і технічно. Під час гри прослідковувалось, що не на всі моменти мальтійці були готові реагувати, особливо в захисті, часто були ситуації підвищеної напруги, адже всі ставали перед воротами закриваючи площину воріт, а італійці залишались вільними у чужій штрафній.

Однак даний матч варто розглядати не, як футбольну подію, а як історичну. Вперше великий турнір (хоч і на юнацькому рівні) проводився в Мальті. Який ще матч, на даному турнірі мав шанс зібрати найбільшу кількість вболівальників, як не протистояння господарів з найближчим географічним сусідом. Однак на найбільшій арені Мальти Та-Калі Нешнел Стедіум, яка вміщує 17 тисяч глядачів, зібралось 3.4 тисячі вболівальників. Це більше ніж на всіх інших матчах, які на даний момент були зіграні, разом взято, однак, очікувалось більшого зацікавлення, з боку в першу чергу місцевої публіки до даного турніру. Тим паче, що юнацька збірна Мальти не є безнадійною командою, там є цікаві гравці, які в недалекому майбутньому точно стануть ключовими в дорослій збірній. Більш детально про гравців юнацької збірної Мальти поговоримо в наступних матеріалах.

Лоренцо Аматуччі

Норвегія до 19 – Греція до 19 – 5:4

Другий день розпочався протистоянням найпотужнішої збірної відбору - Норвегії та збірної Греції.

Вже в першому таймі норвежці здобули дуже комфортну перевагу, забивши 5 голів ще до перерви. Дубль Едегора та по голу на свій рахунок записали Скогволд, Флатакер та Роальдсей. Особливу увагу варто приділити другому голу, який був забитий після вільного удару. Вільний удар, дуже нечасте явище у сучасному футболі, тому такі голи варто відзначати з приміткою «унікальний». Однак у самому голі не було нічого «унікального», капітан команди Ніклас Едегор потужним ударом прошив захисний блок греків та не залишив шансів воротарю Дімітріосу Монастрілісу. Для 19-тирічного воротаря ПАОКа, який ще не має досвіду гри за основну команду, даний гол був не єдиною прикрістю, яку створили захисники та і він сам. Майже кожен гол норвежців - це успішне використання моментів подарованих суперником. Третій гол на 18-ій хвилині прийшов після жахливої передачі низом від воротаря Греції Монастріліса через центральний коридор, де правий вінгер збірної Норвегії Генрік Скогволд перехопив м’яч та направив його на єдиного центрфорварда Еріка Флатакера. Ерік – один з небагатьої гравців, які в 18 років вже мають досвід 2 сезонів в дорослому футболів, хоч і за скромний клуб з другої норвезької ліги Согндал. Пятий гол збірної Норвегії теж прийшов після обрізки. Центральний захисник та капітан команди Алексіос Калогеропулос під тиском забарився з передачею, та залишив м’яч на 17-номера збірної Норвегії Генріка Скогволд. Пожежа біля власних воріт призвела до дубля капітана Норвегії Нікласа Едегора.

З рахунком 5:0 команди заходили на другий тайм. 4 заміни в перерві, від тренера збірної Норвегії Луїса Піменти, дали зрозуміти, що матч вже закінчено і другий тайм для його підопічних є виключно формальністю. Однак, не лише норвежці змінили гру по перерві, але і у Греції вийшов гравець, який міг зробити сенсацію для своєї команди. Стефанос Цімас. Якщо тут є фанати Чемпіонату Греції то Ви могли бачити даного гравця в останніх матчах чемпіонату які нічого не вирішували, у складі ПАОКа. 17-тирічний вихованець ПАОКа, який є четвертим наймолодшим гравцем на турнірі зміг зробити різницю на полі, проти невмотивованих норвежців. 6 хвилин знадобилось Стефаносу, щоб відправити м’яч у сітку замкнувши передачу від Голфіноса після чудового сольного проходу по лівому флангу. Вже через 4 хвилини Цімас міг подвоїти рахунок однак м’яч пройшов поруч зі штангою. Наступний гол грецький нападник забив вже при рахунку 5:2, та даним голом запалив очі своїх партнерів по команді та вболівальників, яких на стадіоні Сентінері в місті Та-Калі було значно більше ніж у збірної Норвегії.

За рахунку 5:3 норвежці продовжували грати неорганізовано в захисті, залишаючи дуже велику відстань між лівим та лівим центральним захисником. На 91-ій хвилині Цімас намагався скористатись даною зоною, однак при виході сам на сам з голкіпером, м’яч потрапив в кепку голкіпера та вилетів на кутовий. Четвертий гол збірної Греції дав надію на позитивний результат, однак залишалось дуже мало часу для рятівного голу. Дива не сталось.

Генрік Скогволд.

Гол, гольова передача та ще 1 створений гол, саме завдяки його роботі в першому таймі збірна Норвегії йшла на перерву з дуже комфортною перевагою в рахунку. В другому таймі, як і вся збірна втратив концентрацію, що могло привести до втрати очок.

Генрік є вихованцем футбольного клубу «Ліллестрем». Першу половину сезону 2023 року провів в оренді в клубі «Старт», де за 8 матчів забив 6 голів, та повернувся до своєї рідної команди. За «Ліллестрем» Скогволда почали залучати вже з 17-ти років, свій перший матч він відіграв ще в сезоні 2021 року. За 3 роки Генрік відіграв в вищому дивізіоні Норвегії 55 хвилин. Після повернення з оренди де у Генріка з’явилась стабільна ігрова практика, його почали ближче підпускати до основного складу.

Видно, що даний гравець має потенціал до зростання, однак, якщо в поточному сезону йому в клубі не запропонують стабільне місце, принаймні, гравця ротації, варто задуматись над зміною клубу. Можливо навіть команда з України могла б дозволити собі такий трансфер. Вартість гравця за даними Transfermarkt становить 400 тис євро, впевнений після Чемпіонату Європи вона зросте мінімум вдвічі.

Підсумок матчу

Даний матч підтверджує, що для середньостатистичного вболівальника найбільш цікавими матчами є ті, в яких команди грають не ідеально. Купа браку, особливо на своїй половині поля, постійний перехід м’яча від однієї команди до іншої, технічний брак, кожен з цих елементів і привів до рахунку 5:4. Що Норвегія, що Греція повинні будуть попрацювати над своєю грою в першу чергу в захисті, адже, Іспанія та Ісландія це не команди, які дозволять зробити прохідний двір біля власних воріт.

Ісландія до 19 – Іспанія до 19 – 1:2

В другому матчі вівторка зійшлись дебютант юнацьких чемпіонатів Європи збірна Ісландії та фаворити поточного розіграшу збірна Іспанії. Склад збірної Іспанії є найдорожчим на даному турнірі – 20,85 млн євро. Якщо взяти вартість всіх суперників Іспанії по групі (Ісландія – 635 тис євро, Греція – 2.3 млн, Норвегія – 5,78 млн) та збільшити вдвічі, то за різницю можна буде купити ще капітана збірної Іліаса Актомача.

По ходу матчу було видно, що Іспанія вийшла на матч з думкою, що поразка тут неможлива. І це підтвердилось, 72% володіння м’ячем в першому таймі, постійний тиск на ворота Петерсона, 19 успішних спроб дриблінгу, і загальне враження від гри вказувало на те, що грають зовсім різні за рівнем збірні. Однак незважаючи на постійну присутність іспанців біля чужої штрафної, найбільш небезпечні моменти приходити після кутових. Чи це ісландці погано підготувались, чи у Іспанії були вдалі рішення, але кожен кутовий закінчувався небезпекою біля воріт Петерсона.

Інтриги, назважаючи на рахунок у даному матчі не було. Гол Торстейнссона виник вже тоді коли Іспанія відмовилась від тотального контролю м’яча та лінувалась закривати зони.

На мою думку, фаворит в даній групі є лише один - Іспанія. Норвегія та Ісландія розіграють друге місце в групі, яке гарантує вихід в плей-офф у очному протистоянні, а Греції щоб повернутись в боротьбу, потрібно лише вигравати в наступному турі проти Іспанії.

Сьогодні 05.07 о 22:00 підтримуємо збірну України у матчі проти збірної Іспанії вже іншої вікової групи.