Tribuna/Футбол/Блоги/Шахтар-Онлайн/4 тактичних зміни, які допомогли «Шахтарю» зробити камбек проти «Антверпена»

4 тактичних зміни, які допомогли «Шахтарю» зробити камбек проти «Антверпена»

Розбираємо переродження гірників у другому таймі.

5 жовтня, 12:00
74

«Шахтар» здійснив класний камбек у матчі з «Антверпеном» у Лізі чемпіонів, здобувши 3 очки після 0:2 за підсумками першого тайму.

Головний тренер Патрік Ван Леувен на пресконференції прямо заявив, що секрет успіху – корективи, які він та його штаб внесли у перерві:

💬 «Невеликі зміни, які було проведено в тактиці, призвели до голів у другому таймі. У перерві ми використали не тільки ментальний аспект, але й тактичний – і це дало нам гарний результат».

І це дійсно правда – у гірників видався перформанс у стилі «Доктора Джекіла та містера Гайда» з двома абсолютно різними відрізками у 45 хвилин.

Важливо, що зміни, про які говорить Ван Леувен, не було кадровими, а суто ігровими (він провів лише одну заміну на 87-й хвилині).

Намагаємось розібратися, які конкретно перестановки допомогли «Шахтарю» змінити хід матчу.

Судакова забрали з ізоляції та нарешті опустили нижче – він допоміг налагодити вихід в атаку

Перший тайм у виконанні «Шахтаря» вказав на величезну кількість помилок, які тренерський штаб допустив у підготовці.

Загалом сама гра не викликала якогось сильного негативу – насправді «Антверпен» не заслужив на 2:0, створивши відносно мало проблем українцям.

Однак було помітно, що цього суперника цілком можна обігрувати, якщо змінити підхід та відмовитися від настільки улюбленої Ван Леувеном вертикалізації.

Найяскравіше це проявлялося у білд-апі та виході в атаку. Ключовою у цьому плані стала роль Судакова.

«Шахтар» без м’яча звично діяв за 4-4-2.

Але проблема у тому, що у контролі також залишав попереду двох футболістів.

Один з них – саме Георгій, який за такого сценарію був ізольований від команди. Тут цілий ланцюг нелогічних рішень.

1. Без Судакова не працював білд-ап

Бельгійці успішно перекривали обох опорних хавбеків (Степаненка та Назарину) та таким чином нейтралізували усі шляхи постачання м’яча, адже Судаков нижче під передачі чомусь не опускався.

2. Судаков опинявся без підтримки навіть тоді, коли отримував м’яч

У «Шахтаря» залишався єдиний вихід – вантажити діагоналі на фланги. І якщо вони й проходили, а Георгій відкривався під вінгерів, то після отримання передачі не мав адресатів для наступного пасу. Опорники не встигали швидко підійнятися вище, а «Антверпен» за той час кількісно затискав гравців атаки гірників.

У другому таймі ситуація кардинально змінилася – надання свободи Судакову стало ледь не вирішальним. Він нарешті почав частіше зустрічатися з м’ячем, і що найголовніше – у центральній зоні. Звідти задавав темп атакам:

Гра в умовах активної залученості Судакова суттєво пришвидшилася. Завдяки своїй індивідуальній майстерності він зокрема почав у схожому стилі розрізати оборону «Антверпена» з глибини, чого дуже не вистачало у першому таймі:

«Шахтар» почав залучати центр та перестав здвоювати фланги – це одразу вплинуло на кількість моментів

Ван Леувен обрав якусь надто дивну тактику здвоювання, коли флангові оборонці та півзахисники постійно перебували в одній і тій же позиції. Тобто жоден з них не зміщувався у центр, щоб створювати простір та заплутувати суперника.

Це було надто прямолінійно та примітивно – діагональ на фланг, де начебто створення більшості для виходу під навіс/простріл у карний. У карному – один Сікан, на підборі – один Судаков, який не розумів, що взагалі відбувається на полі за таких обставин.

Механізм працював погано – «Шахтар» втрачав м‘яч ще до того, як наближався до воріт «Антверпена». Часто причиною була саме відсутність підтримки у напівфлангах.

Є показові приклади:

Регулярні переведення з флангу на фланг натомість не розхитували оборону, як це, ймовірно, планувалося, а навпаки давали час футболістам «Антверпена» повертатися назад та вибудовувати позиційний захист у три лінії.

Що Ван Леувен змінив у другому таймі? Прийняв найпростіше та найефективніше рішення:

1. Дав вказівку фулбекам йти всередину з м‘ячем;

2. Дав вказівку вінгерам відволікати на себе захисників задля відкривань фулбеків без м‘яча.

Перший варіант допоміг організувати гол Сікана при 0:2, другий – заробити штрафний, з якого Ракицький зрівняв рахунок.

Щодо першого взяття воріт, то бачимо комплекс вдало проведених змін. Тут і Судаков мав з ким обігратися (його вивели на удар):

І Азаров не навішував у карний за першої можливості, а пішов у центр, звідки віддав класну приховану передачу на Назарину:

Другий гол ще більш показовий – Зубков з Коноплею не бігли в одну точку, а розділились. Олександр змусив захисника діяти вужче, а Юхим отримав простір під ривок, віддавши внаслідок цього пас у боротьбу на Сікана, на якому сфолили:

Подібні комбінації у другому таймі повторювалися регулярно:

«Шахтар» спочатку надто затискався у захисті – після перерви став сміливішим

Склалося враження, що «Шахтар» з перших хвилин невиправдано злякався «Антверпена». Гірники в обороні діяли не розкуто, а «затиснуто» – максимально звужувалися та насичували центральні зони, залишаючи вільними фланги.

Це нагадувало якийсь хаос, бо на одному квадратному метрі збиралось по декілька футболістів. Так, наприклад, у метушні виник перший гол вже на 3-й хвилині:

А фулбеки ще довго повторювали помилку та звужувались у позиції центрбеків:

Справа у Коноплі взагалі офіційно оголосили день відчинених дверей:

Проте як тільки «Шахтар» заграв розкутіше, ці проблеми зникли. «Антверпен» не був настільки грізним, щоб змушував гірників аж так відступати назад та страждати від надмірної компактності – просто це українська команда неправильно оцінила потенціал опонента.

Проактивний футбол, який «Шахтар» запропонував у другому таймі, залишив бельгійців без небезпечних атак аж допоки рахунок не став 3:2.

У другому таймі гірники не імітували пресинг, а активно йшли у нього

Цей пункт взаємопов‘язаний з попереднім. Точно такий самий страх був у першої лінії пресингу, яка не йшла в активний відбір. Навпаки – гірники створювали «Антверпену» комфортні умови, підіймаючи 5-6 одиниць у високі позиції. Вони не тиснули на гравців з м‘ячем та дозволяли у 3-4 передачі проходити свій блок.

Для цього класу виконавців бельгійцям цілком вистачало. А от для того, щоб у такому ж стилі поратися зі справжнім тиском – ні.

Наочні приклади – тут у першому таймі бельгійці спокійно вийшли з оборони, бо гравці «Шахтаря» хоч і знаходяться вище, але просто дивляться на м‘яч:

А тут – не змогли, бо зустріли реальний пресинг, а не імітацію:

***

Головний висновок – «Шахтар» та Ван Леувен вчасно зрозуміли, що «Антверпен» не є суперником, якого варто боятися.

Тож більш обережний план, який зі стартових хвилин був пріоритетним, змінили на нахабніший у другому таймі, що лише підтвердило здогадки про переоцінений до перерви рівень бельгійців.