Tribuna/Футбол/Блоги/Футбольний дайджест/Унікальна подія: українець вперше за 25 років відсудив Лігу чемпіонів – з росіянином на полі

Балакін не осоромився, але з вилученням Захаряна не впорався.

30 листопада, 14:45
20

Історична подія для нашої суддівської братії – повернення у Лігу чемпіонів. Востаннє український арбітр судив матч ЛЧ ще в сезоні 1998/1999. Того самого, коли «Динамо» виходило у півфінал (ми ні на що не натякаємо, звісно, але чому б і ні?)

Обидва українці судили у країні Басків, а Колліна не міг згадати, коли в ЛЧ ввели групові турніри

Пройшло чверть століття, виросло нове покоління вболівальників, аж ось Микола Балакін з українською бригадою отримав призначення на матч «Реал Сосьєдад» - «Зальцбург» п’ятого туру Ліги Чемпіонів.

Щоб зрозуміти, як це було довго, варто згадати розмову у 2016-му між суддівським куратором П'єрлуїджі Колліною та журналістами на так званому пресклубі. Тоді італійця запитали, чи знає він, коли український арбітр востаннє виводив команди на матч ЛЧ. А коли йому сказали, що така подія сталась 18 років тому, він відрізав, що тоді навіть не було групових етапів ЛЧ.

Хоча сам Колліна мав би чудово ту ЛЧ пам’ятати, адже він тоді судив фінал турніру у Барселоні між «МЮ» та «Баварією».

Ще одна іронія долі полягає в тому, що якщо українці й обслуговують матчі ЛЧ, то роблять це виключно у країні Басків: спочатку Більбао, а тепер Сан-Себастьян. 25 років тому, у 1998-му, на «Сан-Мамесі» нічого особливого не відбулося – «Атлетик» та «Русенборг» зіграли 1:1. Сімферопольський арбітр Василь Мельничук показав 5 жовтих карток, а окрасою матчу став ось цей удар Руара Странда.

Важливо зазначити, що мова йде саме про чоловіків, адже в жіночому футболі наша Катерина Монзуль давно входить до категорії «еліт» та працює на найважливіших футбольних турнірах.

Це шосте призначення Балакіна у євросезоні, арбітра ВАР замінили через суддівський скандал

Микола Балакін – представник суддівської династії, тому якщо про когось і можна казати, що він народився зі свистком у роті, то тут найменші шанси помилитися. Його батько Олександр та дід Микола Балакіни були суддями, а ще й батько очолював комітет суддів у Києві.

У свої 34 роки молодший із династії встиг відсудити чимало знакових матчів. Наприклад, це він обслуговував класичне, коли виник расистський скандал із Тайсоном. А в кінці минулого сезону не зарахував ось цей гол «Миная» у ворота «Шахтаря».

Микола Балакін цього сезону вже відпрацював два матчі ЛЄ. У поєдинку «Брайтон» -«Марсель» навіть виник спірний епізод, де Тарік Лепті з «Брайтона» ледь не зламав Аміна Аріта, в’їхавши в нього. Українець не показав навіть жовтої картки.

Також Балакін відсудив матч «Маккабі» проти «Вільяреала», де показав шість жовтих карток. А ще на його рахунку три матчі у кваліфікації ЛЄ та ЛК цього літа.

У дебютному для нашого рефері матчі ЛЧ арбітром ВАР мав бути поляк Томаш Квятковський, але за день до того він влип у скандал в матчі «ПСЖ» – «Ньюкасл». Томаш рекомендував поставити пенальті у спірному епізоді рукою у штрафному майданчику «сорок» на 98-й, після чого розгорівся справжній скандал. Там він працював зі своїм співвітчизником Марчиняком, який судив фінали останніх ЧС та ЛЧ.

Якщо навіть такі глиби помиляються, то що вже говорити про Миколу Балакіна, який по суті лише починає серйозний шлях у єврокубках. З турнірної точки зору матч в Іспанії не був аж настільки принциповим, адже господарі гарантували собі вихід у плей-оф, залишалося лише визначитися, з якого місця.

Українець впевнено провів матч, хоча австрійці двічі просили пенальті

Розслабленість басків дозволила випустити в основі представника країни 404 Арсена Захаряна, який лише у 2023-му переїхав до Іспанії. В коментарях вболівальники одразу ж почали писати, що завдання мінімум для Балакіна – вилучення дванадцятого номера «Сосьєдада». Спойлер: це завдання Балакін провалив, але загалом матч відсудив досить непогано.

Господарі набагато більше володіли м'ячем, але австрійці декілька разів вибігали в контратаки. Під час однієї з них гравець «Зальцбурга» влучив у стійку. На 26-й хвилині Амар Дедич намагався намалювати пенальті, але Балакін дуже спокійно відреагував.

На 41-й хвилині австрійці подавали кутовий – і вирішили, що м'яч влучив у руку гравцеві сансебастьянців. Хоча тут удар на себе взяла спина Муньйоса.

Балакін знову впевнено показав гостям, що такі сумнівні пенальті ставити не буде.

Загалом поєдинок не був багатим на яскраві моменти, тому аж надто бентежної роботи в нього не було. В другому таймі господарі більше атакували, але натяків на пенальті або інші скандальні дії не з'являлося.

Лише на 91-й хвилині українець призначив небезпечний штрафний, але Шлаґер потягнув удар Кубо.

0:0 від «Сосьєдада» та «Зальцбурга» – загалом наш реф точно не осоромився та провів впевнений поєдинок, попри те, що в нього було чимало скандалів в УПЛ.