Tribuna/Баскетбол/Блоги/На уровне и под эгидой/🤷 «Прометей» вилетів з Єврокубка в 1/4 фіналу. Програли відкриттю сезону з Франції – фактично за одну чверть
Відео

Хоч і повністю вимкнули Закарі Рісаше.

Автор — Андрей Белик
13 березня, 08:30
3

Рік тому «Прометей» повторив найкраще досягнення в історії українського клубного баскетболу, дійшовши до півфіналу Єврокубка.

Але пробитися до топчетвірки двічі поспіль підопічним Ронена Гінзбурга не вдалося – цьогоріч їхній шлях завершився на чвертьфінальній стадії. Єдиний представник України на міжнародній арені зазнав поразки від французького «Бурга» з рахунком 82:95, дозволивши супернику написати й свою власну історію.

Розповідаємо найголовніше.

***

🔺 «Бург» ніколи раніше не доходив навіть до чвертьфіналу Єврокубка – цьогорічний був дебютним за весь час існування клубу (вперше пробилися до елітного дивізіону чемпіонату Франції на початку 2000-х). Але це не випадковий результат: віцечемпіон світу серед молоді у якості баскетболіста Фредерік Фоту робить у не надто хайповому клубі відмінну роботу на посаді головного тренера.

Рік тому «Бург» потужно стартував у регулярному чемпіонаті Єврокубка, здобувши шість перемог у семи стартових турах, але потім далися взнаки коротка лава запасних і вузька ротація (французів спокійно можна було переграти, просто вимкнувши когось одного із пари Джордан Флойд/Джеймс Палмер – на цьому рівні таке неприпустимо). Зараз це зовсім інша команда – не за прізвищами, бо десь із половину складу Фоту зберіг, а за якістю. 10 людей, що готові грати великі хвилини з неймовірною інтенсивністю, резервісти, які роблять різницю: «Бург» виграв свою групу з балансом 14-4 у регулярному чемпіонаті і здобув гарантовану перевагу власного майданчика до півфіналу включно.

Це перший момент, до якого «Прометей» виявився не готовим: розірвати гру та змусити українську команду наздоганяти у «Бурга» вийшло на початку другої чверті, коли резервний захисник Аксель Жюльєн забив три триочкових поспіль. За весь сезон Єврокубка у нього було лише два матчі із двозначною кількістю набраних очок, але Жюльєн весь рік мав саме таку роль – піднятися з лави і щось влучити, коли суперник наївся нейтралізацією лідерів. З 42,5% реалізації дальніх йому це частіше вдавалося, аніж ні. Вдалося і тепер.

🔺 Другий момент, який зробив «Бург» кращою командою у чвертьфіналі Єврокубка з «Прометеєм» – типово французька манера гри, заточена на фізичну силу та атлетизм гравців і їхню здатність вигравати за рахунок цього велику кількість ситуацій один в один на обох сторонах майданчика. У першій половині, коли гра була практично рівною («титани» пішли на перерву, програючи 44:45), найпомітнішим у Гінзбурга був Ді Джей Кеннеді – людина із тими самими перевагами.

Американець, який відновився від важкої травми і набрав хорошу форму якраз під плей-оф, став взагалі найкращим гравцем матчу за рейтингом ефективності: на рахунку Кеннеді 10 очок, 11 підбирань, 5 асистів та перехоплення. У другій половині до нього долучився Онджей Балвін (дабл-дабл з 19 очок та 14 підбирань), але для кількох стрижневих баскетболістів «Прометея» стиль суперника став проблемою. Випав з гри Тай Одіасе, з яким ангольський збірник та учасник ЧС-2023 Кевін Кокіла робив що йому заманеться у третій чверті, а Рональд Марч видав один з найгірших своїх кидкових матчів у сезоні – всього 3/13 з поля.

Прикро, що в такому матчі не зміг взяти участь Іссуф Санон – він травмувався на останніх хвилинах виграного поєдинку з «Арісом» в 1/8 фіналу Єврокубка і не встиг відновитися до «Бурга». У такому баскетболі він якраз і має демонструвати свої найкращі якості: Ілля Сидоров та Денис Лукашов свої хвилини не провалили (хоч Ілля й наварив каші в моменті з фолом у боротьбі за підбирання, коли суперник забив дальню спробу, і подальшим технічним, варто пам'ятати, що для нього це був перший матч за місяць), але на двох у них нуль набраних очок та лише три кидкових спроби.

🔺 Звісно, був у грі «Прометея» і інший позитив, окрім дій Кеннеді та Балвіна – другий поспіль сильний матч в плей-оф Єврокубка зіграв Іван Ткаченко, який дав багато енергії у захисті і влучив кілька важливих триочкових (загалом у нього 3/4 з периметра і 11 набраних балів). Ну й Закарі Рісаше вдалося повністю нівелювати: коли скаути НБА подивляться цей матч, то побачать 0/7 з гри та три втрати у 18-річного французького проспекта.

Але, знову ж таки, провал Рісаше загубився у моменті, бо «Бург» виявився більш глибокою та якісною командою – там, де зазнав невдачі він (чи, наприклад, Бодьян Масса, що весь матч страждав від проблем із перебором персональних зауважень), зіграли інші. Минулорічний переможець Ліги чемпіонів у складі німецького «Бонна» Джеремі Морган, канадець Айзея Майк, який грає під керівництвом Фоту другий сезон, та згаданий вище Кокіла – головні герої вечора для французів, які хронологічно першими вийшли у півфінал Єврокубка.

🔺 Ну а червоною рискою під поразкою «Прометея» пройшли втрати – у вирішальний момент сезону українську команду підвів аспект, який був одним з найсильніших у її грі на всій дистанції. Регулярний чемпіонат Єврокубка підопічні Гінзбурга завершили у трійці найкращих за цим показником, роблячи трохи більше 10 помилок в середньому за матч, а у чвертьфіналі з «Бургом» мали 10 вже за підсумками першої половини – і назбирали аж 19 до фінальної сирени.

Останні пару втрат сміливо можна викреслювати: той-таки Джіан Клавелл губив м’яч на веденні вже на заключних хвилинах основного часу, коли «Прометей» програвав багато і дуже сильно поспішав створити хоч щось у нападі. Але решта стала грандіозною проблемою – до великої перерви саме через власні помилки українська команда не змогла створити собі бодай якусь перевагу, а у третій чверті розклеїлась, пропустивши купу легких очок.

Саме третя десятихвилинка виявилась вирішальною у протистоянні – її «Прометей» програв з рахунком 13:34, і в якийсь момент поступався з різницею аж у 22 очки. Команда продовжувала боротися, скоротила відставання майже вдвічі завдяки акцентованій грі у фарбу на Балвіна та агресивному тиску на м’яч, але було запізно. Масив власних втрат у купі з домінантним відрізком від Кокіла та кількома куражними м’ячами (Брайс Браун, наприклад, кинув трійку метрів з дев’яти, маючи ще добрий десяток секунд на атаку – і влучив) «Бурга» за шаленої підтримки трибун вже зробили різницю.

🔺 Здолавши «Прометей», «Бург» став лише третьою французькою командою, що дісталася півфіналу Єврокубка. Обидві попередні, що цікаво, доходили до вирішального матчу – «Монако» у 2021-му здобув трофей, а «Страсбург» у 2016-му поступився турецькому «Галатасараю» у титульному протистоянні. Далі на команду Фоту чекає серія до двох перемог із сильнішим у парі «Хапоель» Тель-Авів – «Бешикташ»: у штабі останнього, нагадаємо, сербу Душану Алімпієвичу асистує колишній головний тренер «Дніпра» Дмитро Болдаєв.

Але набагато більше, звісно, цікавлять подальші кроки «Прометея», який сконцентрується на захисті чемпіонського титулу у Латвійсько-естонській лізі. Команда Гінзбурга дійсно заграла якісніше у календарному 2024-му, де мала кілька топових матчів, і підійшла до плей-оф Єврокубка у своїй об’єктивно найкращій формі у сезоні. Інша справа, що занадто багато було втрачено на його початку – через численні травми, кілька невдалих рішень при комплектації складу і, як наслідок, необхідність перебудовуватися вже на ходу. І це ще одна, більш стратегічна, причина поразки від «Бурга»: там, де Фоту довелося вносити лише одну глобальну зміну у склад (Джейквон Льюїс долучився до команди на важливу роль в середині сезону, коли серйозно травмувався ще один французький талант Уго Бенітес), у Гінзбурга у заключному матчі сезону Єврокубка стартували лише двоє гравців, що розпочинали перший – Одіасе та Калеб Агада.

«Прометей» зробив непогану роботу, щоб мінімізувати вплив проблемного старту на підсумковий результат – це потрібно відзначати. Але на серйозних стадіях єврокубків, де у грі залишаються найбільш амбітні, цілеспрямовані та заможні, дрібниць не буває: якщо минулорічна команда «титанів» була фундаментальною, мала чітку ідентичність і навіть без травмованих Кеннеді з Лукашовим програла путівку у фінал з різницею лише в один кидок, актуальна була далеко не настільки добре підготовленою до великих випробувань.

***

Однією з восьми найкращих команд сезону Єврокубка підопічні Гінзбурга були – вони показали це у регулярному чемпіонаті, врятувавши все яскравою перемогою над іспанським «Ховентутом» у лобовому матчі за четвертий посів, і довели в плей-оф, взагалі без проблем пройшовши грецький «Аріс» в 1/8 фіналу. Але не більше – і це довів вже «Бург», зігравши 40 класних хвилин у чвертьфіналі. Чого «Прометей» зробити не зміг: тут якраз нічого дивного, бо рівних матчів без невдалих відрізків у «титанів» по сезону було не надто вже й багато.

Тепер перед українським клубом (саме клубом, а не командою) постає питання амбіцій. З одного боку, навіть у сухому залишку у вигляді результату «Прометей» виступив гірше, ніж попереднього сезону – про глядацькі враження від минулорічної переможної серії і цьогорічної турбулентності годі й казати. З іншого, топ-8 – це, наприклад, повторення найкращого результату в історії «Донецька», який на певних етапах власного існування мав більші бюджети і кращі можливості, але наробив купу селекційних помилок і з найдорожчим своїм складом не зміг навіть взяти медаль Суперліги (потім український менеджмент клубу виконав топову роботу над помилками у «Монако», але це вже зовсім інша історія).

Залишатися непоганими чи намагатися стати найкращими – цікава дилема, яка постане перед «Прометеєм» у найближчі декілька місяців. Але спочатку потрібно дограти сезон ЛЕБЛ – і з «Калевом», і з ВЕФ у «Прометея» 1-1 у сезонних серіях, тож друге поспіль чемпіонство точно не варто вважати гарантованим.