Топ-5 причин, чому ви не худнете

Можливо, ви саме з тих людей, які «дуже мало їдять і не худнуть» або, навіть, товстішають? Ну, або з тих, хто, як це модно зараз говорити, знаходиться на «правильному харчуванні» і в кого все одно нічого не виходить? Знайомо? Особисто мені знайомо, бо дуже багато клієнтів приходять до мене саме із такими словами. Не варто цього соромитись, просто потрібно розібратися в причинах. Що ми зараз і зробимо.

 

Матеріал може трохи перегукуватись із попередніми в блозі, бо писав я його для одного місцевого ресурсу. Але, тим не менше, думаю, для багатьох буде цікавим.

 

1. Заняття спортом – не панацея

Точніше, спорт, звичайно, дуже крута штука і допоможе схуднути, але основне – харчування. Якщо ви почнете, наприклад, бігати навіть кожного дня, але будете далі харчуватись чим попало і як попало, то в мене для вас погані новини. Так, скорше за все на початку ви скинете декілька кіло (залежить від того, яка у вас кількість зайвої ваги і т.д.), але потім процес загальмується.

Більше того, якщо ви впровадите заняття спортом в ваше життя і не будете слідкувати за тим що їсте, велика вірогідність, що переїдатимете ще більше. По-перше, буде більше хотітися їсти, по-друге, ви можете натрапити на таку помилку (яку багато хто робить), як неадекватне ставлення до витрачених під час занять спортом калорій. Тобто, будете думати, що за нещасну 15-20 хвилинну пробіжку ви витрачаєте так багато енергії, що опісля можна об’їстися всім підряд без шкоди фігурі і ще й худнути. Це, звичайно, не так. Півгодинна пробіжка в хорошому темпі для людини вагою 80 кг дорівнює, грубо кажучи, навіть не плитці шоколаду, якщо говорити про енергетичний баланс.

Тому, худнути можна спокійно і без спорту, з допомогою тільки збалансованого харчування. А от скидати вагу тільки спортом – не вийде. А найкраще, це хороше харчування (80% успіху у схудненні) та заняття спортом (або, щоб на нас не ображалися спортсмени, фізкультурою – 20% успіху), які працюють разом. Фізична активність в будь-якому випадку вітається і допоможе покращити здоров’я та худнути швидше.

 

2. Кількість їжі за день об’ємно мала, але енергетична цінність дуже висока

 Насправді, найрозповсюдженіша причина. Вона пов’язана, в першу чергу, із стилем життя людей нині і, відповідно, так званою, «офісною дієтою». Це коли у вас практично немає нормальних прийомів їжі за день, зате є «кава з печененьками і шоколадками», а єдиний повноцінний прийом їжі переноситься на вечерю. Думаю, багатьом знайомо. Здається ніби їсте за день «всього-навсього» пару цукерок і печеньок і ввечері «щось там трішки» (хоча, в більшості випадків, при такому розпорядку харчування, ввечері якраз змітається все, що потрапить під руку).

Насправді, якщо брати об’єм, то їжі дійсно може бути мало. Бо що таке кава з шоколадкою для заповнення шлунку? Але справа в тому, що такі продукти несуть дуже багато енергії і стан (о, парадокс), коли ви ніби практично не поїли, але організм отримав надлишок калорій, який він з радістю відкладе в жир. Тому, якщо їжі протягом дня мало по об’єму і вазі, це не означає, що ви не будете товстіти. Все залежить від якості і складу їжі. Можна з’їсти одне печиво із шоколадними крихтами або взяти 50 грамів гречки в сирому вигляді і приготувати її. Отримаєте однакову кількість енергії, але по об’єму їжі і вазі буде величезна різниця. І чим ви наїстеся і більше нічого не схочете під’їдати протягом декількох годин, а через пів години після чого схочете чергову печеньку? Думаю, очевидно.

І це я ще мовчу про алкоголь, який навіть при хорошому раціоні для схудення може дуже сильно гальмувати цей процес і, до того ж, провокувати переїдання у вигляді різноманітних закусок.

А ще ж є різні солодкі газовані напої і т.д. і т.п., які несуть купу «пустої енергії».

Тому, у виразі «нічого не їм і не можу схуднути» немає нічого дивного в наш час.

 

3. Їсте «правильно», але забагато

В народі літає така думка, що якщо харчуватись «правильно» (тобто, не їсти мучного, солодкого і т.д. і т.п. по списку), то «хороших» продуктів можна їсти скільки хочеш. Зварили собі відро макаронів, набрали літрову банку горіхів на день і худнете. Кхм… Насправді, ніт. У всіх продуктів є своя енергетична цінність: чи то шоколадка, чи то «правильні» грецькі горіхи. А основне правило схуднення – це «дефіцит енергії». Тобто, треба вживати енергії менше, ніж організм її витрачає. Проста фізика.

Худнути, насправді, можна як на шоколадках, так і на гречці з курячою грудкою. Тільки от в плані здоров’я і насичення це будуть «дві великі різниці». Тому, не треба, коли худнете і робите собі салатик, поливати його оливковою олією у кількості пів пляшки, бо вона ж корисна. Скрізь має бути чітка кількість в залежності від ваших параметрів та цілей, навіть, якщо це «правильний і корисний продукт».

Насправді, з калорійністю раціону часто перебирають не те що прості смертні, а й лікарі і дієтологи. Було проведено дуже багато досліджень, коли до людей, які думали, що харчуються «правильно» і вживають досить малу кількість калорій (але при цьому чомусь не худла), приставляли спостерігача, який рахував, що і скільки вони їдять.

Як не важко здогадатися, виявлялося, що люди наїдають набагато більше калорій, ніж вони думають, якраз от за рахунок таких речей, як та ж олія, чи якісь соуси і т.д. І як наслідок – не можуть схуднути. Часто люди були самі в шоці від того, наскільки багато вони їдять і навіть цього не розуміють. Наш мозок дуже гарно вміє нас обманювати. Тому, кухонні ваги вам в допомогу. Особливо, якщо ви тільки починаєте.

Варто ще сказати про такі продукти, як соки, компоти та йогурти з солодкими наповнювачами. Це якраз продукти, які люди підсвідомо заносять до списку «правильних та корисних» і, починаючи худнути не звертають увагу на їх кількість споживання. Хоча ті соки, що продається зараз в магазинах – це розчини цукру ще й без корисної клітковини, яка є в тих же фруктах (тому й краще їсти фрукти, а не пити соки). А в йогуртах з наповнювачами також купа доданого цукру. Будете часто вживати ці продукти – навряд чи схуднете.

 

4. Надто мало їсте

Що перше приходить на думку, коли ви хочете схуднути? Треба голодувати. Ну, або пити тільки трохи кефірчика, чи їсти тільки трохи гречки. Ніби логічно, Організм не отримує енергію у вигляді їжі (або майже не отримує) і має використовувати свої запаси жиру. Але це все не зовсім так працює. Почнемо із того, що на поверхні. Будете голодувати або дуже мало їсти – будете часто зриватися. На одній силі волі ви далеко не заїдете. Протримаєтесь так тиждень, ну може два, а далі почнете їсти все підряд. І це нескінченний цикл. Я вже не кажу про шкоду для здоров’я.

Також, якщо протягом тривалого часу ви дуже мало їсте, можна просто перестати втрачати вагу. Наш організм працює таким чином, щоб за різних обставин зберегти собі життя. Коли ми мало їмо або голодуємо він не розуміє, що ми худнемо, щоб покращити здоров’я і стати гарнішими, він думає, що почалися скрутні часи і їжі не буде. І, щоб як можна довше прожити, він починає гальмувати різноманітні процеси, які не є першочерговими для збереження життя, щоб зменшити витрати енергії. Ми ходимо в’ялі, без сил, не можемо нічого робити, важко встати з дивану. Енерговитрати можуть настільки зменшитися, що ми просто перестаємо худнути.

Саме тому, щоб ми втрачали вагу правильно і постійно, не можна голодувати або дуже сильно знижувати денну калорійність. Все має бути вивірено таким чином, щоб ми втрачали зайвий жир (а не м’язи) і нормально себе почували. Тоді організм не заганяється в гострий стресовий стан і схуднення відбувається в здоровому режимі.

 

5. Не звертаєте увагу на дрібниці

Це більше стосується тих людей в кого невелика зайва вага і кому потрібно буквально добити останні кілограми. Майже всі знають, що чим довше ми худнемо і підбираємося до бажаної ваги, тим важче йдуть кілограми. Це абсолютно нормально. І в цей час якраз і потрібно дуже уважно слідкувати за деталями свого раціону. Бо якщо ви хоча б трішки будете перебирати – схуднення може зупинитися.

Що це означає на практиці? Якщо ви раніше могли дозволити собі якісь погрішності в раціоні, то тепер доведеться від них повністю відмовитись. Десь раз чи 2 рази в тиждень під’їдали по маленькому шматочку шоколаду – прибираємо. Використовували якийсь улюблений соус в приготуванні (хоч і в дуже малих кількостях) – прибираємо або змінюємо на низькокалорійний. І таких нюансів багато. Знову ж таки, кухонні ваги ваш найкращий помічник для того, щоб не перебирати з їжею і, щоб ви не змогли самі себе надурити.

 

Я не випадково не включив в цей топ різні проблеми зі здоров’ям, на кшталт гормональних порушень, чи різних генетичних факторів. Чому? Та тому, що більше 90% - це причини описані вище. Не треба думати, що якщо вам не вдається схуднути, то в цьому винна генетика і «у вас в родині всі такі і нічого тут не поробиш, бо генетику не виправити…» або якісь ваші гормональні особливості. Так, ДУЖЕ (!) рідко й це буває причиною, але ТОТАЛЬНА (!) більшість причин невдач при схудненні – ви просто щось робите не так. Тому досягнути хороших результатів може кожен, якщо підійти до справи правильно, з розумом і нікуди не спішити. Бо хороше і правильне схуднення це не спринт, а марафон.

 

Тисніть «плюси» чи «мінуси», задавайте питання та підписуйтесь.

До зустрічі!

Этот пост опубликован в блоге на Tribuna.com. Присоединяйтесь к крупнейшему сообществу спортивных болельщиков!
Другие посты блога
Широка кістка
+42
Популярные комментарии
RedMigueL
+5
Все так. Все просто. І не потрібно нічого більше шукати, бо інших рецептів не існує. Всі модні дієти базуються на одному єдиному принципі - дефіцит калорій. Але от добре було б ще й крім цього скласти хороший і збалансований раціон. І тоді схуднення буде правильне і здорове.
Ответ на комментарий artemtkachuk
Радий що на Трибуні є мої однодумці.
Якщо говорити про "тупо" схуднення, то це різниця отриманих і витрачених калорій. Таку банальну річ майже ніхто не хоче розуміти. Можна схуднути харчуючись в Макдонадсі, головне підібрати меню.
І про те що 80% успіху це харчування - абсолютна правда. Плоский живіт і пресс робиться на кухні а не в залі.
RedMigueL
+5
Будь ласка.) А де там, що "салат з олією не можна", "каву не можна"? Можна і те і інше. Перше взагалі якраз й дуже бажано вживати кожного дня. Про салат з олією: мається на увазі заправка ВЕЛИКОЮ кількістю олії. Бо це ж ніби як правильний і корисний продукт і тому його можна вживати скільки хочеш. Ні. Олія це практично жир в чистому вигляді і надмірною кількістю можна собі не тільки схудення зіпсувати, а й здоров’я.

Ну а "кава з печеньками", то тут не про саму каву мова, а про печеньки і решта солодощів "до кави чи чаю". Так само можна сказати й про "чай з печеньками" і т.д. Саму по собі каву без цукру пийте. Які проблеми? Звісно, якщо немає проблем зі здоров’ям.

Коротше, можна дуже багато чого.  Гречку, до речі, якраз можна й не їсти, якщо не хочеться. Це не основа.)

Сподіваюсь, що роз’яснив. Якщо ще щось незрозуміло - запитуйте, не соромтеся.
Ответ на комментарий Богдан Кондратюк
Дякую за статтю, але питання, що їсти? Якщо салат з олією не можна? Каву не можна.. на одній гречці далеко не заїдеш
RedMigueL
+4
Так, є купа людей, які бігають марафон з пузякою.) Харчування вирішує. Я от хочу наступного року нарешті почати з півмарафону. Для себе я цю дистанцію вже пробігав, а от офіційно, скажімо так, ще ні. Вдалої Вам підготовки і забігу.
Ответ на комментарий Дмитрий Якимов
Скажу у підтвердження першої тези:
Декілька років поспіль готуюся до марафону (АТБ Марафон, Дніпро). Наганяю об’єми (близько 300км щомісяця). Не можу сказати, що схуд та зробився як кенієць ) Наче й багато енергії витрачаєш, але ж потім це все треба заїсти, відновитися як-то кажуть. І виходить, що маса стоїть на однії позначці, хоча й добре гаруєш. А от як слідкував за харчуванням - так, є ефект. Але треба влаштовувати собі дні без обмежень на тижні )
Написать комментарий 25 комментариев
Реклама 18+