Луїш Каштру повністю змінив організацію гри «гірників» у захисті. Поки це лише експеримент

Останніми роками гру "Шахтаря" у захисті не критикував хіба що лінивий. Почалося усе ще при Луческу, не стихали суперечки за часів Фонсеки та продовжуються уже при Каштру. Окрім тренерів мінялися й виконавці, які складали кістяк захисту "гірників". Усі сходяться на одному: захист є найслабшою ланкою донецького "Шахтаря".

Проте два перших матчі 2021-го року дають надію на те, що тренерський штаб не тільки звернув на проблему увагу, але й знайшов ліки. У матчах із "Колосом" та "Маккабі" у грі захисту "гірників" з’явилася системність та організованість, якої не вистачало. Поки це лише загальні риси, але вектор, який обрав Каштру набуває обрисів.

Вдалий старт в ЛЄ від «Шахтаря». Каштру не здивував, але дав надію

Варіативність схеми розташування захисників. Каштру відмовився від 4-1-4-1

Останніми роками до Каштру "Шахтар" експлуатував схему 4-2-3-1 із незначними перебудовами по ходу матчу. Це стосувалося як Мірчі Луческу, так і ПаулоФонсеки, але нинішній тренер майже одразу змінив схему на 4-1-4-1. Але у тогорічній Лізі Чемпіонів, де "гірники" мали грати здебільшого другим номером, спробував опустити опорного півзахисника нижче, фактично перейшовши на схему у п’ять захисників. Особливо це було виражено в останньому матчі із "Інтером".Та після зимових зборів цей експеримент продовжився.

У перших двох матчах поточного року "гірники" вже не грають за схемою 4-1-4-1. Зовсім. Натомість, Каштру використовує одразу дві варіації розташування гравців на полі: захисну 5-4-1 та атакувальну 3-4-3. Тактика, яка набирає все більшої популярності в європейському футболі. Фактично, Степаненко остаточно переведений на позицію центрального захисника.

Розташування граців "Шахтаря" за схемою 3-4-3 при виході із оборони.

Як можна побачити на зображенні зверху, під час розіграшу м’яча біля своїх воріт, Тарас розташовувався у лінії з Вітао та Кривцовим, які розтягувалися у напівфланги оборони. Це давало змогу Матвієнко та Додо підніматися значно вище, та особливо не турбуватися про свої прямі обов’язки захисників. Вони майже не приймали участі у комбінуванні в середній третині поля, де головну роль відігравали три центральних захисника, два центральних півзахисника, та вінгери, які зміщувалися у напівфланги.

На папері це має працювати наступним чином. П’ять гравців центральної зони комбінують коротким пасом в центрі поля, "збираючи" на собі гравців суперника. Вінгери зміщуються у напівфланг на допомогу, витягуючи на себе крайніх захисників суперника, які звільняють зони для крайніх захисників. І це дійсно декілька разів спрацьовувало по ходу матчу. Яскравий приклад: перший забитий гол "Шахтаря", де Тайсон витягнув на себе Андре Хералдеса, звільнивши зону для Матвієнка.

П'ять гравців "Шахтаря" комбінують на власній половині поля, витягуючи на себе суперників.

Проте зараз ми говоримо саме про організацію гри у захисті. В матчі із "Маккабі" трійку центральних захисників склали Вітао, Степапенко і Кривцов. І якщо перші двоє чудово адаптувалися до цієї схеми, то Сергію було помітно важко. Перший пас та гра з м’ячем не відносяться до його сильних сторін, тому під тиском вінбанально відігравав на партнера або воротаря.

"Шахтар" взяв на озброєння штучні пастки "поза грою" та зробив на них велику ставку

За перші два матчі суперники "гірників" потрапляли у положення "поза грою" 14 разів. Іще 2 рази арбітри не зафіксували офсайди. Це у середньому 8 положень на матч. Для порівняння, за всі матчі вусіх турнірах першої половини сезону середній показник близько 2,5 офсайдів за матч.

Через цю ставку на штучні офсайди, захисники розташовуються максимально високо. Інколи навіть біля центральної лінії поля, але успішне виконання дозволяє "виключати" із гри одразу декілька атакувальних гравців суперника та змушувати приймати поспішні рішення. При належному виконанні, це може стати вагомою зброєю як проти команд рівнем нижче, так і у матчах, де "Шахтар" буде змушений грати другим номером. І вже зараз помітно, що на зимових зборах Каштру приділив цьому аспекту велику увагу. Зараз же період відточуваннянавику на практиці.

Три приклади, коли високе розташування лінії захисту дозволяє впіймати суперника у положення "поза грою".

Звісно, що таке високе розташування лінії захисту – це великий ризик. Адже у випадках, коли нападнику все ж вдасться уникнути офсайду, це майже 100% вихід один-на-один. І тут уже надія лише на голкіпера, який також має розташовуватися достатньо високо та бути готовий зіграти на випередження. Що цікаво, за час зимових зборів Трубін значно впевненіше почав грати ногами. Більшість його виносів є ціленаправленими на партнерів або у боротьбу, заміст банальних виносів в нікуди або в аут. Знову ж, поки все далеко не ідеально, але помітна робота саме у цьому напрямі.

При позиційних атаках суперника "Шахтар" перебудовується у схему 5-4-1

Каштру сьогодні повинен здивувати ван Леувена. Інакше навіть із не надто грізним «Маккабі» будуть проблеми

Ані "Колос", ані "Маккабі" не дозволили в повній мірі розібрати гру "гірників" при позиційних атаках суперника. Здебільшого опоненти або втрачали м’яч після декількох передач, або ж створювали небезпеку саме за рахунок швидкісного переходу до атаки за кілька пасів (стандарти я не враховую). Але все ж "Маккабі" намагалися володіти м’ячем на окремих відрізках матчу, що дало нам змогу побачити будову "гірників" у п’ять захисників.

Захисна схема "Шахтаря" 5-4-1.

Це найпоказовіший момент, це дві лінії чітко виражені, хоча Додо та Матвієнко ще не встигли обмінятися флангами після кутового біля власних робіт. Знову ж таки, зверніть увагу, що один з гравців суперника також знаходиться у положенні "поза грою".

В матчах, де "Шахтар" грає першим номером таке розташування футболістів буде доволі нечастим явищем. Проте коли справа дійде до матчів, де саме "гірники" будуть виступати в якості андердогу, більшість ігрового часу доведеться грати саме у такому розташування. Це помітно ускладнить використання офсайдних пасток, адже коли лінію тримають три гравця, або п’ять – різниця суттєва. Степаненко, Кривцов та Вітао в обох матчах показали чудове взаєморозуміння та відчуття один одного при витримці лінії, чи зможуть вони зберегти ці якості із крайніми захисникам – поки загадка.

Звісно, що робити глобальні висновки по двом зіграним матчам поки не можна. Але навіть зараз ми можемо констатувати, що Каштру поступово відмовляється від схеми 4-1-4-1, та переходить на гру у три центральні захисники, одного з яких відіграє капітан команди Степаненко. Навіть теплова мапа Тараса мало чим відрізняється від тих же Вітао та Кривцова, що лише доводить теорію.

Режим «трансферної тиші» від «Шахтаря» продовжується. Хтось ще здивований?

За тепловою мапою Степаненко більшість ігрового часу розташовувася поміж Вітао та Кривцовим.

Попереду у "гірників" три зовсім різні матчі, де даний експеримент остаточно отримає або підтвердження, або спростування. Адже вони зіграють проти замкнутої команди, яка скоріш за все з перших хвилин буде грати на утримання ("Рух"); проти команди, яка використовує високий та агресивний пресинг ("Зоря") та команди, якій конче потрібна перемога ("Маккабі").

А як вважаєте ви, чи спроможний такий експеремент вирішити проблему "гірників" у захисті? Чи все ж рішення слід шукати у іншій площині, як то трансфери або тотальна зміна малюнку гри? Адже таке рішення від Каштру виглядає найменш затратним в плані змін у стратегії та тактиці гри команди. Пишіть в коментарі свої думки на цей рахунок.

Этот пост опубликован в блоге на Tribuna.com. Присоединяйтесь к крупнейшему сообществу спортивных болельщиков!
Другие посты блога
Суоміблог
+15
Популярные комментарии
Vitaliy Kravets
+2
Ну это само собой разумеющееся. Радует то, что у Каштру с этим получше, чем у Фонсеки. Тоже бывают промахи с выбором состава и тактики под соперника, но адаптируется он гораздо лучше.

Кстати, в начале своих выступлений за Шахтер Тайсон отрабатывал в защите просто на отлично. Работал по всей бровке от флажка до флажка, но со временем назад стал все реже оглядываться. Надеюсь с Соломоном и Тете подобного не случится.
Ответ на комментарий Krot
А потом, возможно, это войдёт в привычку)) На самом деле всё зависит от тренера. Именно его тактика и задачи на матч определяют стиль игры каждого игрока. И исходя из скиллов каждого игрока он, по идее, и выбирает состав на матч. В каком-то матче, возможно, неумение Патрика отбирать мячи не сыграет ключевую роль. Зато для атаки его присутствие на поле существенно добавляет козырей. Но в других матчах нужно либо искать альтернативу Патрику, либо придумывать какие-то хитрости, чтобы компенсировать недостатки Патрика.
Дмитрий Марченко
0
По тегу "Шахтёр" статья почему то не отображается в ленте, поэтому она осталась незамеченной.
Хорошо, что тренерский штаб ищет новые идеи и в перспективе такая перестройка скорее положительно скажется, но основная проблема в наших полузащитниках и Кривцове. Марлос, Патрик и Тайсон слишком много не дорабатывают при игре на оборону
Vitaliy Kravets
+1
У Соломона и Тете есть дополнительный интерес в том, чтобы зарекомендовать себя перед тренером, в том числе игрой в обороне. И если Тете больше напоминает Патрика (желание есть, но скилл не позволяет), то у Манора получается это довольно качественно. Поэтому, по крайней мере до того, как они станут окончательно основными игроками, с их работой на оборону проблем не должно быть)
Ответ на комментарий Krot
Вот, по Марлосу то же самое написал.
Что касается Тайсона, то тут согласен. А вот Манор ещё в осенней части в ЛЧ показывал, что готов работать и в обороне тоже
Написать комментарий 7 комментариев
Loading...
Реклама 18+