Режим «трансферної тиші» від «Шахтаря» продовжується. Хтось ще здивований?

Пасивність донецького "Шахтаря" у зимове трансферне вікно викликала чергове обурення у вболівальників команди, які вже котре міжсезоння чекають від керівництва клубу підсилення, перш за все на проблемні позиції центру захисту та нападу. Однак насправді, політика Палкіна та компанії читалася ледве не в кожному інтерв’ю представників клубу. "Склад укомплектований", "в захисті проблем немає", "ми сподіваємося на тих нападників, які вже є в команді". Навіть Луїш Каштру строго слідував встановленому вектору, хоча восени декілька разів висловлювався про недостатню глибину складу в умовах карантину та щільного графіку ігор. Було зрозуміло, що "Шахтар" вкотре відсидиться на зборах, замість того, щоб вийти на трансферний ринок в пошуках підсилення.

Трішки фактів та історії перед тим, як перейти до моїх суб’єктивних думок щодо причин такої політики керівників клубу. Останні вхідні трансфери "Шахтаря" (окрім повернення з оренд та руху від молодіжної до основної команди) датовані літнім трансферним вікном перед початком сезону 2019/2020. Тоді прийшли Євген Коноплянка та Вітао, на яких клуб витратив сумарно 5,5 мільйонів євро, якщо вірити ресурсу https://www.transfermarkt.ru/. Тобто ці гравці досі залишаються єдиним підсиленням команди за півтори роки роботи в команді Луїша Каштру. І щось мені не дуже віриться, що ініціативу у даних угодах проявив саме головний тренер.

Презентація Євгена Коноплянки (офіційний сайт ФК "Шахтар" https://shakhtar.com/)

Натомість, із доволі широкого складу команди станом на літо 2019-го року, на сьогоднішній день клуб остаточно покинули Іван Петряк, Олег Данченко, Іван Ордець, Андрій Тотовицький, Густаво Бланко Лещук, Веллінгтон Нем, Олег Кудрик, Віктор Коваленко та Олександр Зубков. Усі вони не були основними та незамінними гравцями, але вони давали ту саму глибину складу, на відсутність якої і жалівся Луїш Каштру восени.

То чому ж "Шахтар", який привчив нас до активності на трансферному ринку, вже півтори роки дотримується режиму тиші? Причин може бути декілька, які, на мою думку, і формують відповідь на це питання.

1. Скрутне фінансове становище клубу

Звісно, що фраза "скрутне фінансове становище" доволі дивно виглядає у відношенні до донецького "Шахтаря", але не варто відкидати такий варіант зовсім. Клуб вже більше шести років вимушений грати в чужих містах, що несе суттєві додаткові витрати на проживання, переїзди, оренду стадіону, бази і так далі. А зараз "Шахтар" остаточно перебрався на НСК "Олімпійський", оренда якого значно вище харківського або львівського стадіонів. Сюди ж можна додати і відсутність коштовних трансферів "на вихід" (останніми були Фред та Ракицький в сезоні 2018/2019).

Ви можете сказати, що "Шахтар" має не аби який дохід від участі у єврокубках і будете цілком праві. Але ж це, насправді, єдиний стабільний дохід клубу, який навряд може покрити всі витрати клубної діяльності як футбольної, так і суспільної.

При чому, дійсно цінних активів, які можна використати в найближчий час команда просто не має. Лідери останніх років, такі як Тайсон, Марлос, Ісмаїлі, Степаненко, Мораес, Патрік через свій вік вже не претендують на підвищення в класі. У декого контракти закінчуються в поточному році, а хтось вже просто втратив свій шанс на перехід до клубу топ-чемпіонатів. Загалом за цих гравців "Шахтар" може виручити до 5 мільйонів євро – ціна Вітао та Коноплянки. Тоді як основні активи команди в особі Соломона, Антоніо, Трубіна, Тете, Додо – це кадри на перспективу. І як би ЗМІ не тиражували новини про інтерес до них збоку топ-клубів, приписуючи космічні суми, слід розуміти, що на даному етапі розвитку, ніхто з них не буде проданий більш ніж за 35-40, та й такі суми виглядають дещо завищеними.

2. "Шахтар" вирішив витиснути максимум із своїх вікових лідерів

Тайсон у матчі проти "Колоса" (офіційний сайт ФК "Шахтар" https://shakhtar.com/)

Продовжуючи тему першого пункту, коли вже гравці типу Тайсона, Марлоса чи Ісмаїлі покинуть команду безкоштовно, то чому б не витиснути із них весь максимум? Це виглядає цілком ймовірним у контексті того, що того ж Тайсона вперто ставлять в основний склад, тоді як в тому ж 2020-му році бразилець не вражав, та виглядав часто навіть гірше свого конкурента Манора Соломона.

Якщо надати невеличкий аванс молодим гравцям, то вже зараз на кожну позицію, де грає віковий гравець, у клубу є потенційна рівносильна заміна. Трубін замість П’ятова, Бондар – Кривцова, Корнієнко – Ісмаїлі, Майкон – Степаненко, Антоніо – Патрік, Тете – Марлос, Соломон – Тайсон, Фернандо – Мораес. Звісно, що деякі позиції виглядають надто натягнутими, але ж той же Мораес наразі виглядає нічим не краще за розкритикованого усіма Фернандо. Та й проблема в тому, що остаточно відставити багаторічних лідерів команди на другий план, значило б списати їх із активів. Ніхто не купить Патріка чи Ісмаїлі хоча б за пару мільйонів, коли вони будуть сидіть на лавці запасних. І вони будуть сидіти до кінця контракту, отримуючи космічну зарплатню у порівнянні з тією ж молоддю. Так само як зараз робить Тайсон, і Каштру намагається витиснути із нього максимум за ті гроші, які на нього витрачає клуб. Чи за власним бажанням, чи керуючись настановами керівництва - неважливо.

Чому це виправдовує відсутність трансферів? Все дуже просто. Навіщо "Шахтарю" купувати нападника, коли грати все одно буде Мораес, в якій би він формі не знаходився. А ще ж треба дати трохи ігрового часу Дентіньо, у якого контракт закінчується влітку. От і виходить, що новачок-нападник, якби його і купили, грав би в одному матчі із десятьох, і ще велике питання, чи скористався би він своїм шансом. Тому тренер переводить на позицію центрального форварда лівого вінгера, адже там повинен грати (догравати) Тайсон, а ще ж треба дати трохи ігрового часу Коноплянці. І так майже по кожній позиції.

3. "Шахтар" просто не може домовитися із гідним варіантом для підсилення

Чому так? Просто клуб зараз виглядає на надто привабливим варіантом навіть для бразильців, що вже казати про гравців із європейских чемпіонатів. Подивіться на бразильців, яких підписував "Шахтар" останніми: Вітао, Тете, Маркос Антоніо, Фернандо, Майкон та Сіпріано. Всі ці гравці виступали на батьківщині переважно у молодіжних складах своїх команд, і навіть в таких випадках "гірники" викладали за них суттєві суми. Це гравці на перспективу, навіть на перспективу декількох років, вони не будуть приносити результат "тут і зараз". Навіть станом на зиму 2021-го року, коли дехто з них провів в України два роки та більше, ніхто так і не став стовідсотковим гравцем основного складу. І підписати зараз ще декілька гравців на перспективу, які навіть в заявку потрапляти не будуть, не вигідно ні для одної зі сторін.

Маркос Антоніо, Маркіньос Сіпріано та Вітао на тренуванні (офіційний сайт ФК "Шахтар" https://shakhtar.com/)

На виході ми маємо не надто приємну ситуацію. Адже, як казав кіт Матроскін: "Щоб купити щось непотрібне, спочатку треба продати щось непотрібне". А купувати наше непотрібне зараз ніхто не хоче, а просто позбавлятися від кадрів, в які клуб вклав кошти, не хочемо вже ми. Тож до закінчення своїх контрактів в клубі будуть грати, саме грати, вікові бразильці, а їх перспективні молоді колеги гріти лаву запасних. Ситуація патова, в яку клуб сам себе загнав небажанням вчасно приймати важкі рішення, відпускати гравців та намаганнями витиснути більше.

Я не дарма написав у заголовку розділу саме про "варіанти для підсилення", адже часто натрапляю за думку, що навіть у чемпіонаті України можна знайти цікаві варіанти. Мовляв варто підписати Аліюна із "Ворскли" на заміну Кривцову, Кане або Кочергіна замість Тайсона, Шахаба замість Мораеса. Але я не вважаю, що на сьогоднішній день в УПЛ є хоча б один гравець, який би зміг підсилити "гірників". І той же Шахаб вражає час від часу, Аліюн виглядає чудово на фоні інших гравців "Ворскли", але нічим не краще того ж Бондаря чи Вітао. І жоден з цих гравців не підсилить команду "тут і зараз" навіть для внутрішньої першості, не кажучи вже про Лігу Європи.

Пасивність "Шахтаря" на трансферному ринку обумовлена декількома факторами, хай всі вони і не виглядають вичерпними. Я також не згоден із таким веденням політики клубом, але все що нам залишається – це лише спостерігати та сподіватися. І здається, що чекати залишилось недовго, адже вже в цьому році контракти закінчуються у цілої низки гравців, серед яких Тайсон, Марлос, Мораес, Дентіньо, П’ятов та інші. Тож вже влітку керівництво не матиме вибору та доведеться виходити на трансферний ринок у пошуках альтернатив для вже наявних молодих гравців. Адже прологнування контракту із тим же Тайсоном буде виглядати максимально недоречно в теперішніх умовах. Тож будемо чекати, ймовірно що уже на початку сезону 2021/2022 ми будемо спостерігати за хоча б частково оновленим "Шахтарем".

А яка ваша думка з цього приводу? Чи вірите ви в те, що вже цього літа "Шахтар" повернеться до списку активних гравців на трансферному ринку, або ж "режим тиші" від Палкіна продовжиться? Кого із вікових гравців слід залишити у команді ще на декілька сезонів, а з ким потрібно прощатися уже у цьому році? Пишіть свої думки у коментарях, завжди приємно читати альтернативні позиції.

Чергова втрата очок від «Шахтаря». Невже Каштру таки не здатен мотивувати команду на УПЛ?

Этот пост опубликован в блоге на Tribuna.com. Присоединяйтесь к крупнейшему сообществу спортивных болельщиков!
Другие посты блога
Кротоблог
+36
Популярные комментарии
Krot
+23
Из ветеранов не исключаю, что могут продлить контракты с Пятовым и Марлосом. И это будет хотя бы понятно. А вот продление контракта с Тайсоном и, тем более, с Дентиньо будет сложно понять.
Krot
+20
По 3му пункту - вопрос не в том, что Шахтёр не может найти подходящих игроков в Бразилии, да ещё и тех, кто уже имеет какой-то опыт во взрослом футболе. Времена приглашения игроков типа Бернарда или Косты уже прошли. И не только из-за финансовых проблем. Слышал, что ситуация на бразильском футбольном рынке изменилась в связи с тем, что туда пришли скауты таких больших клубов, как Реал и Барселона. А так же клубов АПЛ. Раньше они предпочитали покупать уже готовых игроков, которые адаптированы к европейскому футболу. Но сейчас, видимо в целях оптимизации расходов, решили напрямую работать с бразильцами. И, в связи с этим, цены на игроков от 10-20 лет заметно возросли. Потому Шахтёру трудно конкурировать с такими клубами. И сейчас наши скауты работают с более молодыми талантами. Да, там риск больше. Но в финансовом плане это выгоднее. Естественно, если удастся подписать более опытного бразильца, Шахтёр вряд ли откажется от такого шанса. Но пока ситуация такая.
Krot
+17
По нападающим - мне кажется, что Каштру будет более активно использовать Вьюнника. Всё таки он настоящий нападающий, а не переученный полузащитник. Надеюсь он не будет слишком травматичным. А данные у него хорошие. И талантом не обделён. Во всяком случае на сегодня Фернандо вообще не выглядит адекватной заменой Мораесу.
Написать комментарий 37 комментариев
Loading...
Реклама 18+