У «Пафоса» Михайленка російські інвестори. У них ще клуби в Латвії та Росії, в планах розширення за межі Європи

Наслідують City Football Group та Red Bull.

Дмитро Михайленко з жовтня очолює кіпрський середняк «Пафос». Несподіваним кар’єрний поворот 47-річного спеціаліста видається лише спершу – в місцевому чемпіонаті українець закінчував грати в складі АПОПа, зв’язок зберігся.

Та не тільки це привело Дмитра на острів. «Керівництво «Пафоса» цікавить не лише результат, але і якість гри. В команді є своя специфіка – гравці 19 національностей, серед яких українці Рудько та Кузик. Треба зробити великий обсяг психологічної роботи з колективом», – пояснював новий виклик Михайленко.

Так він потрапив у клуб, що є частиною маленької футбольної імперії. Її ціль – пошук та розвиток молодих талантів з усього світу з метою перепродажу. На сьогодні в групу, окрім «Пафоса», входять також латвійський чемпіон «Рига» та клуб з третього дивізіону Росії «Родіна». В планах – розширення за межі Європи.

Заправляють усім цим два росіянина.

«Мало хто займається футболом як професійним бізнесом. Особливо в Східній Європі»

У 2017 році головним акціонером «Пафоса» стала компанія Total Sports Investments. Так в клуб прийшли російські бізнесмени Сергій Ломакін, який до цього вже опікувався «Родіною» та «Ригою», а також Роман Дубов, голова TSI.

Сергій – один із засновників російської мережі магазинів «Пятерочка» та «ЦентрОбувь». За інформацією російських ЗМІ, долю в першій він продав за 120 млн доларів, а через банкрутство другої його оголошували в розшук через шахрайство – компанія заборгувала 9 млрд рублів «Газпромбанку». Але потім звинувачення зняли.

Роман також заробив статки, займаючись рітейлом в Росії. Про нього інформації менше, але відомо про його інтерес до різних видів спорту – окрім футболу, це автоперегони та хокей. Завдяки членству в консорціумі, який десять років тому володів англійським «Портсмутом», Дубов накопичив зв’язки в британському футболі й користається ними сьогодні.

Наприклад, спортивним директором усіх трьох клубів Ломакіна та Дубова є англієць Джеремі Стіл. Це колишній скаут та тренер ряду англійських клубів, серед яких «Челсі», «Вест Гем», «Сток Сіті» і той же «Портсмут».

Сергій Ломакін та Роман Дубов

«Я зустрів багато хороших людей, з якими відтоді працюю. Ми дійсно віримо, що футбол недооцінюють – мало хто займається ним як професійним бізнесом. Особливо в Східній Європі – тут футбольні клуби є швидше благодійною організацією, а не бізнесом. Ми ж бачимо можливість робити це як слід», – пояснював Дубов про себе та Ломакіна.

«Як слід», на думку інвесторів, це купувати маленькі клуби з різних чемпіонатів та розвивати в них модель атакувального футболу, пропускаючи через себе велику кількість талановитої молоді. І в таких умовах знаходити вундеркіндів для продажу.

Для цього інвестори, використовуючи власні зв’язки та гроші, розширюють мережу скаутів, а паралельно роздумують над покупкою клубів на нових ринках.

«За зразок ми беремо приклад сім’ї Поццо, City Group та Red Bull. Ми на нижчому рівні – покриваємо ринки, які добре знаємо та розуміємо потенціал. Ми хочемо розвивати молодих талантів. Наприклад, в «Родіні» найстаршому гравцю 23. Ми даємо їм можливість грати», – розповів Дубов.

«Працюючи з Ломакіним, варто пам’ятати – вас можуть звільнити вже на перший тиждень роботи»

«Родіна», «Рига» та «Пафос» очікувано активно співпрацюють. Вони обмінюються гравцями та персоналом, а минулого року усі троє взяли участь в одному товариському турнірі на Кіпрі.

Вирізняє їх і текучість кадрів. Наприклад, в «Ризі» за п’ять років існування головні тренери змінювались 15 разів. Зокрема, днями клуб покинув добре знаний у нас Олег Кононов – всього за кілька турів до кінця чемпіонату. Частиною тенденції став і українець Віктор Скрипник, який працював у Латвії до переходу в «Зорю» й встиг оформити там золотий дубль. Але про зв’язок з Україною трохи пізніше.

Така ж історія в «Пафосі». З приходом росіян три роки тому кіпріоти вже чотири рази змінювали тренерів. Дмитру Михайленку слід було мати це на увазі.

«Працюючи з Ломакіним, варто пам’ятати – вас можуть звільнити вже на перший тиждень роботи. Швидше за все вас й так звільнять, але пригода точно вийде цікавою», – розповідав про роботу на чолі «Риги» російський тренер Володимир Волчек, який пропрацював тут вісім місяців і покинув клуб за рік до приходу Скрипника.

Він же пояснив стосунки «Риги» з «Пафосом»:

«Зв’язок з «Пафосом» дійсно був. Він логічний. В Латвії грають за системою весна/осінь, а на Кіпрі календар європейський. І коли з’явився «Пафос», передбачалося, що деякі гравці під час паузи можуть продовжити сезон на Кіпрі. Особливо ті, хто отримував менше практики. Або щоб адаптувати їх до системи клубу».

Є ще кілька причин, чому Дубов та Ломакін вирішили додати «Пафос» у свою колекцію з «Риги» та «Родіни».

«Хороша погода та хороші поля. Тут можна тренуватись весь рік. В матчах чемпіонату можна випускати хоч 11 легіонерів, хоча зазвичай [в інших лігах] існують ліміти на користь місцевих гравців. Ще одна важлива річ – тут податок на дохід становить лише 11 відсотків.

Ну й на останок, в такому місці гравцям з Південної Америки та Африки простіше адаптуватись. Кіпріоти – привітні, клімат такий же, нема расизму. Так усім простіше», – розказував Дубов.

«Хочемо контролювати ринки в Південній Америці, Африці та Азії»

«Пафос» наразі є стратегічно найважливішим активом для російських інвесторів. Тут розбудовують інфраструктуру (хоча в Ризі також – для вирощування талантів потрібні умови), сюди запрошують працювати британських фахівців (попередником Михайленка був валлієць Кемерон Тошак – син Джона Тошака, колись тренера мадридського «Реала») та навіть підписують колишніх гравців АПЛ (за кіпріотів грають екс-хавбек «Крістал Пелас» Джейсон Панчеон та вихованець «Челсі» Сем Гатчінсон).

Кіпрський клуб є своєрідною перехідною точкою на шляху до розширення футбольної імперії Ломакіна та Дубова. В планах у них покупка команд у Південній Америці та Африці, а також присутність в Азії. Наприклад, на початку року TSI домовилась про партнерство із сенегальским клубом «Теунґет».

«Все просто – ми хочемо контролювати ці ринки. Тому потрібна мережа скаутів та місцевий клуб на додачу. Бо якщо знайти там суперталановитого 18-річного гравця, він уже може вартувати 100 млн фунтів. Нам же треба шукати таких на молодшому рівні, в 15 років гравці уже на олівці у багатьох скаутів.

Тому потрібні місцеві клуби – з базою для навчання таких підлітків, щоб зберігати їх всередині нашої групи. Ми також приглядаємось до Китаю та його ринку. Він розвивається дуже швидко. У нас міцні взаємини з китайськими агентами та лігами. Уже сьогодні китайські молодіжні збірні інколи тренуються в Пафосі», – поділився Дубов.

Паралельно TSI розширює базу скаутів та розвиває впізнаваність у футбольному світі. Зокрема, нещодавно компанія стала партнером лондонського «Тоттенгема» – завдяки своїй мережі скаутів буде допомагати «шпорам» з пошуком талантів у Східній Європі. А сам Дубов став директором з розвитку лондонського клубу у цій частині континента.

«Власники «Пафоса» запрошували очолити «Ригу» ще до Скрипника»

Якщо «Родіна» виступає в нижчих лігах і зосереджена здебільшого на підготовці молодняка зі своїх академії та школи, то в «Пафосі» і «Ризі» вистачає й середніх літ виконавців. Все через турнірні завдання – клубам потрібні спортивні успіхи та впізнаваність.

З латвійського клубу Дубов та Ломакін взагалі зліпили найсильніший клуб країни, який от-от візьме третє чемпіонство поспіль та потрохи підбирається до групового етапу ЛЄ.

Але оскільки серед місцевих мало футболістів потрібного рівня, в обох командах багато легіонерів. В «Пафосі» таких 26 (86% колективу), а в «Ризі» – 14 (58%).

За кіпріотів грають фіни, колумбійці, чехи, іспанці, греки, португальці, французи, норвежці, поляки, ангольці, кабо-вердійці, камерунці, ямайці та британці. Звісно, не обійшлось без латвійців, росіян та українців.

Так само в складі чемпіонів Латвії є хорвати, серби, аргентинці, чехи, португальці, бразильці, французи, конголезці та чорногорці. І знову не обійшлось без українців.

І це тільки гравці, хоча тренерів, менеджерів та скаутів різних національностей в обох клубах теж достатньо. Наприклад, в штабі Дмитра Михайленка в «Пафосі» працюють росіянин Роман Шаронов (екс-гравець «Рубіна») та два іспанці – колишній тренер в системах «Валенсії» та «Леванте» Міґель Ґрау та колишній фітнес-тренер того ж «Леванте» Міґель Еррера Діаз.

З українським ринком у Дубова та Ломакіна взагалі дуже міцний зв’язок. Вони навіть говорять, що орієнтуються на ньому не гірше, ніж на російському. Наприклад, з тим же Михайленком у росіян давній зв’язок.

«Власники «Пафоса» досить давно стежили за моєю роботою, а кілька років тому навіть запрошували очолити «Ригу» – ще до того, як там з’явився Скрипник. Але я повинен був виконати свої зобов’язання перед «Дніпром-1» і Андрієм Русолом», – розповідав Дмитро перед офіційним призначенням на Кіпрі.

До речі, період між відходом з «Днірпа-1» та приходом в «Пафос» Михайленко провів саме у Ризі.

На сьогодні в обох клубах є четверо українців. В «Пафосі», окрім головного тренера, це ще екс-голкіпер «Динамо» Артур Рудько та Орест Кузик, який ще в минулому сезоні виступав за «Десну». В складі «Риги» виступає колишній нападник «Карпат» Роман Дебелко.

Загалом же за весь час перебування Дубова та Ломакіна на чолі кіпрсько-латвійського тандему, через їхні клуби пройшли десятки українців. За «Ригу» в різний час виступали Ігор Литовка, Валерій Федорчук, Богдан Коваленко, Сергій Загинайлов, Володимир Баєнко, Мирослав Славов та В’ячеслав Шарпар, який покинув клуб нещодавно. Крім цього клуб міг очолити Олександр Головко.

За «Пафос» раніше грав той же Богдан Коваленко (переїхав до Риги саме з Кіпру) та Артем Філімонов, а також екс-легіонер кам’янської «Сталі» Бой Дьол. Як і Головка, в Пафос свого часу кликали екс-тренера «Динамо» та «Олімпіка» Вісенте Гомеса. Зараз з клубом пов’язують Артема Мілевського, який наче готовий покинути Брест.

З усього видно, що перелік точно поповниться. Тим паче, якщо робота Михайленка в «Пафосі» буде такою ж успішною, як колись була у Скрипника в «Ризі». На сьогодні кіпріоти на чолі з Дмитром зіграли три матчі – двічі сухо виграли в чемпіонаті та вилетіли від «Анортосіса» в Кубку.

Зараз «Пафос» йде сьомим у найвищому дивізіоні Кіпру.

Как владельцы «Манчестер Сити» строят футбольную империю

Фото: The Athletic, TSI, rigafc.lv

+25
Популярные комментарии
ВеселыйКлерк
+13
Через пару лет найдут 16-летнего шведа Вэрлинга Моланда, который будет разрывать кипрскую лигу и перейдет в Боруссию Д, уже там забивая всем направо и налево, скриньте
пользователь заблокирован
+12
А как отмывочная, Кипр идеален. Да и Латвия для россиян в этом завсегда рада помочь.
Ответ на комментарий Карбофос
Все это интересно, но не написано главное, это уже бизнес, или все еще отмывание денежек? А то про мегатрансферы из Риги и Пафоса не слышал.
Орест 1995
+5
Дуже цікава стаття, до речі їх підхід досить зрозумілий адже клуби купляються в тих країнах де низький податок на зарплати (можливо в Латвії він не такий, можу помилятися), а також чемпіонати даних країн не мають бути сильними, щоб мати можливість боротися за єврокубки, а отже і гроші від них. Не здивуюсь що з таким підходом придбають команду з Македонії чи Чорногорії
Написать комментарий 13 комментариев
Loading...
Реклама 18+