Dota 2 для тих, хто не в темі: основи й особливості дисципліни

Понад 10 років тому легендарній компанії-розробнику ігор Valve потрапила на очі користувацька мапа до Warcraft III: The Frozen Throne під назвою DotA. Запросивши одного з її розробників, вони почали роботу над продовженням у 2009-ому. Щоправда, уже у вигляді повноцінної гри.

Так, у 2013-ому світ побачив новий проект студії під назвою Dota 2. Вона змогла перевершити та в якомусь сенсі витіснити своїх попередників зі світу кіберспорту.

Сьогодні цю гру багато хто вважає не актуальною та не серйозною. Тим не менш, вона є одною з найбільш значних дисциплін у світі кіберспорту, і не дарма.

Пост на схожу тему вже виходив про CS:GO. Цього разу ми детальніше поглянемо на світ Dota 2: з точки зору як звичайних гравців, так і професійних спортсменів.

Чому Dota 2 – гра не для дурнів? Суть та основи гри

Серія Dota відноситься до жанру МОВА ігор. Тобто, це стратегія в реальному часі, де змагаються дві команди, й кожен гравець керує лише своїм персонажем. Основною метою таких відеоігор є знищення головної структури ворога, а протягом матчу герої можуть вдосконалюватись, прокачувати характеристики та відкривати нові здібності.

Гравці Dota 2 діляться на дві команди по п’ять учасників: сили темряви та світла. Існує понад 100 персонажів, і перед матчем кіберспортсмени по черзі вибирають 5-ох потрібних собі та 5-ох, яких не зможуть вибрати суперники. Кожен з персонажів наділений різними здібностями: хтось добре б’ється зблизька, хтось – здалеку, хтось – «заморожує» суперника, даючи можливість іншим убити його. Уміти правильно зібрати команду та використовувати її героїв у різних ситуаціях – це найважливіше у дисципліні. Майже завжди спортсмени займають одну й ту ж позицію в різних матчах, подібно воротарю чи нападаючому в футболі.

Протягом гри можна прокачувати або купувати додаткові здібності/предмети. Є три умовні «валюти», з допомогою яких ми можемо прокачувати ці навики.

1. Золото. Його гравці витрачають на предмети, що будуть відкривати нові особливості персонажу. Телепортація на різні точки карти, покращені характеристики, перетворення суперника на беззахисну тварину тощо. Такі предмети будуть однакові абсолютно для всіх гравців та героїв.

Золото можна отримати в невеликих кількостях на своїй базі, а також за вбивство ворожих персонажів (гравців) та кріпів (штучний інтелект). У разі смерті гравця частина його золота дається вбивці.

2. Мана. Це свого роду шкала, яка відповідає за «магічні навики». Вона використовується як ціна за більшу частину активних та меншу пасивних здібностей героїв. Їх перелік, на відміну від предметів, буде різним для різних персонажів.

3. Рівні. З кожним рівнем характеристика персонажа буде трішки покращуватись і зараховуватись одне очко для прокачки вмінь. На 6, 12 та 18 відкривається можливість прокачати ультра-здібність – вона сильніша за звичайні та потребує більше мани. На 10, 15, 20 і 25 – можливість отримати один з двох талантів. На 30 рівні, що є максимальним, відкриваються усі таланти.

Головна ціль – знищити «трон». Це головний об’єкт ворога. В Dota 2 доволі просте керування, тому типовий «скіл» не відіграє значної ролі у матчі. Головне – уміти продумати хорошу тактику, тому навіть новачок з хорошим капітаном та стратегією зможе перемогти.

Карта розділена на дві схожі половини, що належать двом різним сторонам. Через неї проходять три лінії (дороги) – верхню, середню і нижню, що ведуть на ворожу базу і переплітаються між собою вкінці. Території розділяє ріка, яка тече точно між ними. Значну частину карти також займає ліс.

Кожну сторону захищають свої вежі (по 3 на кожну лінію), а також ще дві, що знаходяться поруч з троном. Вони можуть атакувати лише одного кріпа чи гравця одночасно, однак, становлять велику загрозу на початку гри.

На кожній базі за вежами є 3 пари казарм, біля яких з’являються кріпи. Ці будівлі можна знищити, й у такому разі кріпи суперника стануть сильнішими. Також існують табори нейтральних кріпів, що знаходяться на 14 різних точках у лісі (7 на кожній стороні). На 12-ти з них «мешкають» нейтральні, й атакуватимуть лише за першої агресії гравця, і ще на 2-ох – древні. Вони відрізняються характеристиками, і як не важко зрозуміти, древні – сильніша версія нейтральних.

Гра завершується після знищення трону, який повільно, але регенерується. Щоб зробити це потрібно знешкодити 2 вежі біля нього, а також 3 хоча б на одній з ліній. Однак, є ще один, більш розповсюджений у кіберспорті спосіб фіналу матчу. Коли його продовження не має сенсу, команда пише в ігровий чат GG (з англ. good game) і трон вибухає сам.

Терміни, що стануть у нагоді фанатам кібердисципліни

Як і CS:GO, у Доті є кілька термінів, що має знати кожен, хто слідкує за грою. Розглянемо найважливіші з них:

Бафф – будь-який позитивний ефект, який збільшує певні характеристики. Швидкість, сила тощо.

КД (з англ. Cooldown) – час на перезарядку тієї чи іншої здібності.

Кріпи – персонажі гри, якими керує штучний інтелект. В залежності від типу вони можуть бути головним джерелом золота чи «гарматним м’ясом».

Дебафф – будь-який негативний ефект.

Ганк – стратегія, при якій гравець атакує не готового до цього ворога.

Харас – нанесення шкоди персонажу впродовж довгого відрізку часу.

Дефати – захищати.

Тріпл – стратегія, коли три героя разом стоять на одній лінії.

Стан – ефект «замороження». Гравцю заблоковані усі дії протягом певного часу, і він стає беззахисним.

Бот, мід і топ – нижня, середня і верхня лінії.

Саппорт – 2 гравці команди на умовних 4-ій та 5-ій позиції. На 4-ій – ті, які забезпечують бойову підтримку та частково займаються збором ресурсів. На 5-ій – забезпечують часткову бойову підтримку та займаються іншою активністю. Також вони найчастіше користуються доставкою з лавки, а на роль таких беруть найчастіше персонажів з актуальними здібностями протягом усієї гри, які майже не потребують золота.

Кор-герой – найсильніший герой команди.

Хардлайнер – гравець, який стоїть на найважчій лінії.

Руни – особливі корисні предмети, які з’являються кожні дві хвилини по одній. Існують різні руни з різними тимчасовими ефектами: швидкість, регенерація, невидимість, подвійна шкода, ілюзія (створює дві копії персонажа).

Рошан – найсильніший нейтральний кріп, за вбивство якого золото дається усій команді. Крім того, після першої смерті він викидає предмет Аєгіс, здатний майже моментально повернути вбитого гравця на поле бою з повними силами, після другої Аєгіс і Сир - той, який відновлює велику кількість здоров’я і мани, а після третьої і далі – всі вище згадані та Рефрешер (перезаряджає усі здібності та предмети). Він відрізняється особливими характеристиками і може перемогти в сутичці з гравцем 1 на 1. Його вбивство може змінити хід матчу.

Насправді, це ще далеко не все, але якщо вас зацікавила тема Dota 2, рекомендую самостійно ознайомитись з іншими термінами, наприклад, тут.

За що геймери ненавидять Dota 2

Чомусь поширеним є хейт у бік Dota 2, та думка про те, що вона вже не актуальна. Звісно, усім давно відома цільова аудиторія гри. Тому в багатьох у голові закладене правило: Dota лише для ідіотів. Давайте ж розберемось, чому це не так.

Приклад розмови між гравцями Dota 2

Ком’юніті Dota й справді ставить під сумнів усю її складність, цікавість та особливість. Більшість гравців не надто задумуються над тим, що таке жанр МОВА чи в цілому стратегія. Тому їх дії часто не мають сенсу: вони просто беруть найпопулярніших героїв та поспішають у бій. Навіть один такий у команді може поламати гру.

Однак, слід розуміти, що не варто орієнтуватися на сприйняття гри за такими людьми, адже це спотворює її сенс. Dota 2 скожа, наприклад, на шахи, але набагато масштабніша. Контролювати одразу все в цій грі – завдання не з легких. Напевно, це і є причиною легковажних дій більшості її гравців.

Подивившись хоч один професійний матч, можна побачити суттєву різницю: здається, що всі механіки та персонажі ті ж, але дії спортсменів роблять Dota 2 зовсім іншою, не схожою на ту, що ми бачимо в звичайній грі.

На жаль, проблема ком’юніті зустрічається не в одній грі, і боротись з нею розробникам майже неможливо. У Доті це особливо помітно, тому на неї й виливається найбільше негативу.

Ще одним аргументом проти гри вважається залежність від неї. І це реально існуюча проблема. Не знаю чому, але ця гра багатьох просто притягує до себе, а відволіктись від неї дуже важко.

Особисто я не зіткнувся з цією проблемою, однак, всі мої знайомі, які хоч раз запускали Dota, не змогли легко «відчепитись» від неї. Як і в питанні стосовно аудиторії, тут неможливо якось змінити ситуацію.

Весь негатив все одно ллється саме на гру, суть якої просто зникла через згадані чинники. А через «нереальні» інтелектуальні здібності й токсичність значної кількості гравців страждають абсолютно всі фанати Доти.

Dota 2 також потрапляє під хвилю хейту і як кіберспортивна дисципліна, хоча в цьому випадку вона надзвичайно цікава. Чого вартий лише фінал одного з турнірів:

Де і як слідкувати за Dota 2?

Якщо ви все ж вирішили познайомитись з Dota 2 ближче, то вам необхідно знати де і як слідкувати за нею. Кіберспорт поки не транслюють на телеканалах, однак, ви можете вільно дивитися прямі трансляції на Twich. Ось, наприклад, російськомовний канал, на якому озвучуються майже всі матчі у прямому ефірі.

Де дізнаватись розклад турнірів та отримувати важливі новини? На жаль, для Dota 2 немає достойного аналогу HLTV (для CS:GO). Від себе можу порекомендувати Dota Pro Circuit: його буде достатньо для перегляду результатів та майбутніх матчів.

У Dota 2 безліч змагань, однак, більшість з них не значні, тому досить легко загубити найважливіші події. Два найважливіші турніри – це Major (турнір від розробників Dota 2, аналог якому є й у CS:GO) та International. В них змагаються найкращі, а отже тут можна буде познайомитись з найважливішими командами гри.

Професійні команди, про які потрібно знати

Evil Geniuses. Команда заснована у 2011-ому році й зараз посідає 7 сходинку в світовому рейтингу. З 822-ох ігор вони перемогли у 523, ще 47 – в нічию. За весь час клуб заробив понад 19 млн. доларів лише в Dota 2 й посів у сумі майже 100 призових місць.

Актуальний склад команди: Fly, Cr1t, iceiceice, Abed, Arteezy. Усі з різних країн світу, тому клуб не прив’язаний до конкретного місця на мапі.

Fnatic. Не найуспішніша, але досить відома кіберспортивна організація. Вона посідає 22-ге місце в рейтингу Dota 2. Команда заснована у 2015-ому й поки заробила понад 3 млн. доларів, всього – 31 призове місце. З 603-ох матчів – 361 переможні та 45 нічиїх.

Актуальний склад команди: Raven, Moon, Jabz, DJ, CHYuan.

Virtus.Pro. Російська організація, відома як у Dota 2, так і в інших дисциплінах. Команда заснована в 2012 році, і за цей час посіла 83 призові сходинки, що принесло їм майже 10 млн. доларів. Понад 1000 матчів: з них 578 перемог та 70 нічиїх. Зараз клуб на 3-ому місці серед команд світу.

Склад: Nightfall, gpK~, DM, Save-, Kingslayer.

Natus Vincere (NaVi). Українська організація, визнана у світі, також не пасе задніх у Dota 2. Хоч тут справи йдуть не так добре, як у CS: вони показують хороші результати навіть проти команд високого рівня. Клуб заснований в 2010-ому. За цей час він завоював 78 призових місць та заробив понад 4 млн. доларів. З 897 матчів: 474 перемоги та 52 нічиї. Команда знаходиться на 14 сходинці в світовому топі.

На початку кар’єри команда показувала набагато успішніші результати, однак, коли звідти пішли декілька ключових гравців, усе змінилось у гіршу сторону. Тим не менш, у них залишилась велика фан-база, яка дає їм сили рухатись далі.

Актуальний склад: V-Tune, Iceberg, RAMZES666, RodjER, ALWAYSWANNAFLY.

PSG.LGD. Китайська команда, заснована в 2010-ому. На її рахунку понад тисячу матчів, 661 з яких – переможні. Вона є чи не найстаршою організацією зі своєї країни, крім того, одною з найуспішніших. Зараз вона посідає перше місце у світовому топі. На її рахунку 64 призових місця й понад 16 млн. доларів.

Раніше команда мала назву LGD Gaming, однак, після підписання партнерської згоди з футбольним клубом PSG у 2018 була перейменована.

Склад команди: Ame, NothingToSay, Faith_bian, XinQ, y`.

***

Dota 2 – не така легка, як може здатись на перший погляд. Це гра не для дурнів, однак, серед звичайних гравців, на жаль, зустрічається багато таких. Проте, на сьогодні, кіберспортивна дисципліна Dota 2 є надзвичайно успішним фінансовим проектом, тому, як би цього не хотілося хейтерам, її ще рано списувати з рахунків.

Этот пост опубликован в блоге на Tribuna.com. Присоединяйтесь к крупнейшему сообществу спортивных болельщиков!
Другие посты блога
Знак оклику
+28
Популярные комментарии
Sergiy Baranovsky
+2
Чекаємо годноти!
Ответ на комментарий Валентин Юрчук
Дякую! Сподіваюсь, з наступного тижня з’явиться трохи більше часу на блог)
Sergiy Baranovsky
+2
О, чудовий гайд. Дякую.
Написать комментарий 4 комментария
Реклама 18+