У середині ХХ століття у угорців була «Золота збірна»: двічі виходили у фінали чемпіонатів світу та знищували англійців

"Ці хлопці просто божевільні! Пушкаша переоцінюють, проте він все одно вдвічі кращий за усіх гравців, яких я знаю. Ця команда виграє Олімпіаду, Чемпіонат Європи та Чемпіонат Світу, а якщо колись винайдуть чемпіонат Галактики - вона виграє і його."

Так міг сказати про збірну Угорщини зразка 1954 року Еусебіо, проте він ніколи такого не говорив. А якби й сказав то був би недалеким від істини.

До фіналу чемпіонату світу 54-го року "Aranycsapat" (як називали свою "Золоту команду" самі угорці) підходила у статусі володаря найдовшої безпрограшної серії з 32 матчів. Невеличким бонусом до цієї серії були здобуті титули переможців Олімпіади 1952 та Кубку Центральної Європи.

Проте до найголовнішого матчу у своїй історії "Могутні мадяри" пройшли довгий та складний шлях.

Народження, веселі результати та вихід на новий рівень

Історія угорського футбольного союзу почалася у 1902 році. Згодом було зіграно перший матч, звичайно ж, проти збірної Австрії, у якому герої нашої оповіді програли з рахунком 5:0. До середини 20-х років команда "видала" декілька цікавих результатів. Наприклад обіграла збірну Російської імперії з рахунком 12:0 і в тому ж році зазнала поразки від родоначальників футболу з рахунком 7:00.

Така різниця у результатах, на мою думку, пояснюється просто - аматорський футбол. Грали як уміли.

У 1924 році австрійці першими організовують професійну футбольну лігу. Трохи згодом приклад Остеррейху беруть угорці та чехословаки. З'являються перші міжнародні змагання. З 1927 року розігруються Кубки Центральної Європи, де приймали участьпо 2 кращих команди від Угорщини, Австрії, Чехословаччини та Югославії та Кубок Гере зі збірними Угорщини, Італії, Австрії, Швейцарії та Чехословаччини. Мадяри не пасли задніх у цих змаганнях та були майже завжди на перших ролях, проте першим серйозним викликом для них став саме чемпіонат світу 1938 року.

Справедлива поразка чи фашисти?

На старті Мундіалю 1938 року угорці були одними з фаворитів турніру і легко підтвердили свій статус обігравши команди Індонезії, Швейцарії та Швеції. Проте перед фіналом виникла проблема - у суперники випала збірна Італії, а з трибуни загадково посміхався дуче Беніто Муссоліні.

Тренер збірної Карой Дітц приймає рішення зробити ставку на невисоких "технарів", які не змогли на рівних боротися з фізично міцними італійцями. Матч було програно з рахунком 4:2. Оскільки поразка стала національною трагедією на Батьківщині то саме Дітца призначили головним винуватцем у всіх бідах.

Сам Карой вважав, що виставив на поєдинок кращих бійців які у нього були та натякав, що зробити по іншому не міг. А деякі футболісти прямо казали, що Муссоліні не міг допустити поразки збірної Італії, і тому все було вирішено ще до початку матчу.

На жаль ми ніколи не дізнаємося, чи справді це була справедлива поразка мадяр, тактична помилка тренерського штабу, чи фашисти обіцяли влаштувати угорцям аудиторні читання "Божественної комедії" Данте Аліг'єрі у виконанні автора. У кожного залишиться своя думка.

Через рік угорці запросили збірну Італії у гості та були биті з рахунком 1:3. Результат цього матчу мав заспокоїти конспірологів, адже результат виглядав справедливо та логічно. Проте Муссоліні нікуди не дівся і буде правити ще 5 років.

Британська помста та подяка

До 1953 року збірна Англії жодного разу не програвала у домашніх поєдинках з представниками континентальної Європи. Більше того - тільки 3 команди змогли відстояти нічию у поєдинках з островитянами.

Доки не приїхали мадяри.

Поєдинки між цими суперниками проходили і раніше і переможцями незмінно виходили англійці. Та 25 листопада щось пішло не так. Угорці забили вже на першій хвилині. Господарі поля із усіх сил старалися дати відсіч перші 15 хвилин поєдинку, але далі нічого вже подіяти не могли. Під кінець першого тайму британці трішки покращили своє становище, але все-одно йшли у роздягальню за рахунку 4:2.

У другому таймі Араньчапат і не думала зупинятися. До кінця поєдинку було забито ще 2 м'ячі, на що їх суперники відповіли лише голом з пенальті.Підсумковий рахунок 6:3 без перебільшення шокував усіх вболівальників Англії. Так, угорці щойно здобули перемогу на Олімпіаді та вважалися однією з найкращих збірних у світі, але ж ми родоначальники футболу! Але ж не вдома так програвати. Але ж не 6:3.

Але британці насправді мають подякувати цьому матчу, адже після нього почався розбір польотів, за результатами якого було визнано, що їхня тактична схема безнадійно застаріла і на континенті вже придумали щось краще. Деякі журналісти навіть називають цей поєдинок "початком ери сучасного футболу".

Проте висновки-висновками, тактика-тактикою, а реванш потрібно було брати. І наступного року вже угорці були господарями матчу у Будапешті.

Ви можете тільки уявити собі наскільки "леви" були вмотивовані після болючої поразки та після реакції своїх вболівальників на гру у першому матчі. Англійці вийшли на поле... і стали займатися рівно тим, чим займалися їхні предки-рибалки у минулому, а саме весь матч витягували щось із сітки. А в сітку налетіло аж 7 м'ячів.

Описувати хід матчу немає сенсу - угорці просто винесли своїх опонентів.

Британці поїхали додому працювати над тактикою а кожен мадяр на всі віки отримав привід за келихом вина згадати найвеличнішу перемогу "Золотої збірної".

Бернське чудо і кінець казки

І ось настав момент вирішального матчу.

У фінальному поєдинку чемпіонату світу 1954 року в суперники випала збірна Федеративної республіки Німеччина. І тут вже, якщо провести аналогію з грою в карти, у збірною Угорщини були на руках всі козирі, джокери і заряджений пістолет, направлений на суперника з іншого краю стола.

У груповому етапі цього ж турніру мадяри перемогли німців з рахунком 8:3. Що заважало зробити це ще раз?

А завадили угорцям самі угорці. Гравці не приховували, що задоволені суперником у фіналі та навіть обіцяли "перемогти із закритими очима". Так, не можна сказати, що усі вже готувалися приміряти медалі замість того, щоб налаштовуватися на гру, але безумовно цей фактор став одним із вирішальних.

Пушкаш відкриває рахунок на 6 хвилині. Ідеальний початок.

Через 2 хвилини Цибор подвоює перевагу. Ставимо варитися бограч та протираємо келихи.

А на 18 хвилині рахунок вже був рівним.

У роздягальні після першого тайму німці були налаштовані хоч якось дотерпіти до кінця матчу, адже вони і так зробили більше ніж могли. Тоді як угорці помітно нервували.

Увесь другий тайм Араньчапат атакувала, проте забити ніяк не могла. І прийшла 84 хвилина матчу, яка стала "найбільшою несправедливістю в історії".

Гельмут Ран виводить ФРН вперед. Залишається 5 хвилин до кінця матчу. Мадяри з останніх сил рвуться вперед та Пушкаш забиває гол, проте англійський суддя Вільям Лінг відміняє взяття воріт через офсайд . Думаю не варто уточнювати, що у гугл словнику слово "Лінг" перекладається з угорської на українську як "Кашшаї".

Мадяри втратили свій останній шанс на чемпіонство, адже такої збірної у них більше не буде. Після Угорської революції частина гравців, а також головна зірка Ференц Пушкаш, вимушені були переїхати до інших країн. Обескровлена команда буде показувати посередні результати, а весь угорський народ десятиліттями чекати на народження нового покоління "чарівників".

І сьогодні правнуки Aranycsapat вселили надію своєму народові, що чекати залишилося не довго.

Этот пост опубликован в блоге на Tribuna.com. Присоединяйтесь к крупнейшему сообществу спортивных болельщиков!