Історія емблем Федерації футболу України

Від радянських часів до наших днів. Згадує автор блогу «ФутЛогоБлог».

Історія збірної як і керівних органів українського футболу веде свій початок з 20-30-х років. Цікаво, а які ж були емблеми і форма збірної, починаючи з тих часів. В цій статті я спробував систематизувати розрізнену інформацію, що на даний момент є в інтернеті. Про все по порядку

Емблеми Федерації Футболу УРСР

Першою відомою емблемою є так звана «Емблема збірної УСРР на футболках». Невідомо чи це нашивка футбольної збірної чи збірної з інших видів спорту на спартакіадах. Не видно цієї емблеми й на футболках футбольної збірної на нечисленних фотографіях. Тому з повною мірою обережності я включив її до списку. Слід зазначити, що республіка носила назву УСРР до 1936 року. Потім було змінено назву на УРСР.

Стилізована зірка нагадує візерунок офіційного м’яча Tango чемпіонатів світу 1978-1998 років. Хто зна, може дизайнери Adidas почерпнули ідею дизайну саме з цієї емблеми.

Трохи хронології з історії керівних органів футболу.

1932-1934 – Всеукраїнська футбольна секція

1934-1947 – Футбольно-хокейна секція УРСР

1947-1959 – Секція футболу УРСР

1959-1991 – Федерація футболу УРСР

Ні в якому разі не можна обійти стороною події, які сталися вже 1962 року. Федерація футболу УРСР у зв’язку з високим рівнем розвитку українського футболу почала ставити питання щодо можливості вже в недалекому майбутньому створення в республіці свого вищого ешелону, а потім навіть, що особливо дивно, й питання подачі заявки на входження УРСР до ФІФА, як самостійного члена цієї організації (аналогічно входженню УРСР до ООН).

Главное – о соперниках Украины в отборе на Евро-2020

Голова Федерації футболу УРСР М.С. Кузнєцов скрізь усіх повідомляв, що це питання вже погоджено з Федерацією футболу СРСР, і що на черговому конгресі ФІФА делегація СРСР збирається поставити його до розпорядку дня. Було ясно, що футбольна кар’єра Кузнєцова  завершилася. Так воно й сталося.

Саме в ці часи з’являється перша офіційна емблема. А через декілька років для членів Федерації футболу УРСР були замовлені значки з цією емблемою.

Це найрозтиражованіший варіант емблеми федерації радянських часів. Він навіть зустрічається в друкованих виданнях 80-их років коли офіційною еблемою була вже інша. Звертає на себе увагу наявність оливкової вітки. Вона є символом миру, воїнської перемоги, слави і мабуть символізувала великий вклад України в перемогу в Великій Вітчизняній Війні.

Також цікаве поєднання жовтого і блакитного кольорів. Звісно не ставилося за мету зобразити національні кольори в радянські роки. Тут блакитний колір це є блакитна полоска прапору радянської України. А жовтий колір є золотистим, яким полюбляли оформлювати значки того часу. Ще правильним написанням назви вважалося «Федерація футболА» а не «футболУ». Тоді правила граматики підганяли під правила російської мови.

На початку 80-х років Федерацією футболу УРСР була змінена офіційна емблема. Вона мала хоча й спрощений вигляд, але все ж більш сучасний – вже з смугастим м’ячем і прапором УРСР. У багатьох друкованих виданнях, у тому числі й міжнародних, саме це зображення займало чільне місце як офіційна емблема федерації.

Нова емблема стала трохи схожою на емблему Федерації футболу СРСР. До вашої уваги для порівняння емблеми союзної федерації і СНД.

Цікаво глянути на емблеми інших радянських республік.

Емблеми Федерації футболу України

В 1991 році була гостра полеміка навколо нової символіки ФФУ. У Банникова запитували, чому на емблемі ФФУ возвишається тризуб. І Віктор Максимович вперто доводив, що тризуб, який тоді ще не був малим гербом незалежної держави, історичний символ України, її свободи, життя, сили. Тризуб відстояли.

Оскільки Україна – космічна держава, тризуб зробили у вигляді ракетно-пускового стола. Але і в цьому був свій сенс; ракета символізує постійне прагнення українських збірних, клубів, всього вітчизняного футболу до нових вершин.

«Ескізів надсилали багато, але все було не те, – згадує Анатолій Біденко, який тоді був віце-президентом ФФУ. – А незадовго до цього ми з Банніковим були з робочим візитом в Москві, де мені на очі потрапила книга з емблемами клубів і національних асоціацій. Купив її, а коли не могли визначитися з логотипом ФФУ, вирішив вдумливо її перегорнути. Сподобалася емблема Канади – м’яч з кленовим листом. Показали її художникам, вони і намалювали нинішній варіант, поєднавши тризуб з м’ячем»

 

І до речі напис «Україна» на емблемі зроблено шрифтом Times New Roman.

Не можна оминути і мабуть найанекдотичніший логотип збірної України, який використовувався як тимчасова нашвидкоруч зроблена нашивка на спортивній формі 1992 та ігровій формі 1994 року. Звертає на себе увагу напис російськой мовою та ще й з помилками. Та американський варіант назви футболу soccer.

До речі, в 1990-і ходили чутки, що першу ігрову форму збірної подарував італійський «Інтер». Насправді, доля правди в них була. І вона стосувалась спортивних костюмів.

Перший капітан збірної Юрій Шелепницький ось що говорить про це: «Чорного кольору спортивні костюми з синьо-жовтими смугами, які нам видали перед поєдинком в Ужгороді, схоже, дійсно призначалися для «Інтера». Це підтверджують і бірки з назвою італійського клубу поруч з назвою фірми-виробника – Umbro. І думаю, що якщо відпороти емблему Федерації футболу України, то можна було б побачити емблему «Інтера»

Первый состав сборной Украины: где они сейчас

Порівняйте самі:

Збірна України перед польотом в США 1992 року.

Тренер «Інтера» Освальдо Баньолi на початку 90-х років в тому самому спортивному костюмі.

Наступний варіант емблеми з’явився на футболках і в друкованих виданнях в 1996 році. В пресі він ще деякий час використовувався в 1997 році. Тут зберігся в написі «Україна» шрифт Times New Roman, тільки він зроблений вже курсивом. Звертає на семе увагу недоречна тавтологія, двічі вказано назву України. 

В наш час схожий концепт використовується в емблемі Федерації футболу Київської області

В 1996 році з’являється також більш звичний вже для нас варіант емблеми, який проіснував аж 20 років. Він краще читався на футболках, ніж попередні варіанти. Але із-за контура навколо тризуба, його стали порівнювати із шапкою блазня.

   

Автор цього мема помилково вважає, що на емблемі тризуб стилізований під корону.

Цікаво, що в одному з супермаркетів Києва помічено пляжні тапки китайського виробництва з плагіатом емблеми ФФУ.

В 2016 році презентовано новий логотип, який було створено ірландським рекламним агентством.

📺 Интервью, тренировки со спортсменами, фан – куча интересного на YouTube-канале Tribuna.com. Подписывайтесь!

Этот пост опубликован в блоге на Tribuna.com. Присоединяйтесь к крупнейшему сообществу спортивных болельщиков!
Другие посты блога
ФутЛогоБлог
+54
Популярные комментарии
Jmen4ik
+20
Четвертая эмблема ФФУ (1996-2016) - целая наша эпоха)
Дмитрий Клименко
+18
в 60-х очень даже неплохая эмблема была

крутейший пост
Gorisont
+12
1960 тых Эмблема крутая )
Написать комментарий 16 комментариев
Loading...
Реклама 18+