Файна Юкрайна. Чому український чемпіонат кращий за російський

Інна Семенова не згодна з тим, що переїзд декількох українських тренерів до Росії свідчить про перевагу сусідів.

Колега Литвинов нещодавно припустив, що міграція Кучука, Кононова і Максимова на північний схід – це ознака динамічного розвитку російського чемпіонату. Мовляв, там і конкуренція, там і сучасні тенденції, а у нас лише «тлєн», безвихіддя, шахтарські однокласники і сонні мухи по вікнах. І тим часом як російський середній клас грає м’язами і делегує «Ростов» до верхівки турнірної таблиці, український змагається за почесне п’яте місце в тіні вічно четвертого невдахи «Дніпра». Щоб переконатися в тому, що все це – явне перебільшення, викликане робочою необхідністю регулярно переглядати ігри «Таврії» і «Волині», цілком достатньо ще раз прокрутити на моніторі недільну битву у Дніпропетровську. Ну або прочитати цей текст.

Але насамперед ще раз підкреслю: я не буду порівнювати силу чемпіонатів. Цілком нормально, що турнір, де 13-та команда, що тільки-но вийшла з першої ліги (мова про «Урал», якщо хто не в курсі), має бюджет вдвічі більший за сусідського учасника єврокубків («Чорноморець») з іншого, апріорі крутіший. І футбол там має бути кращим. І гравці повинні цілити у дев’ятки з 40 метрів і фінтами складати опонентів у штабеля. Парадокс у тому, що росіяни, маючи значну перевагу на ниві фінансовій, не надто вже й випереджають українців на ниві ігровій – зокрема в тому, що стосується якості гри.

Росіяни, маючи значну перевагу на ниві фінансовій, не надто вже й випереджають українців в тому, що стосується якості гри

Більше того, український глядач знає, що гарантовано подивиться 12 суперматчів за сезон, – ігри «великої четвірки» один проти одного. Там буде гра від воріт до воріт, а не вовтуження у середині поля, там буде багато голів і емоцій. Там ніхто не буде на 60-й хвилині матчу потихеньку готуватись до вечірнього походу у клуб (дивись атаки «Шахтаря» і пресинг «Дніпра» в останні 5 хвилин матчу, результат якого був уже відомим). Так, 12 матчів – зовсім небагато, але зате точно відомо, коли їх чекати. Вгадати ж, хто з російських товстосумів і коли видасть нормальний футбол (і чи видасть взагалі) – практично нереально. Це точно не «Рубін», що грає в три опорних півзахисники і забиває голи по великих святах. Не «Спартак», що шукає свою гру ще за часів Романцева. Не «Зеніт», що постійно зайнятий владнанням внутрішніх конфліктів. Так, за сезон в Росії можна знайти кавалок бадьорих ігор, але вгадати, що саме зараз буде шоу, а не 0:0, ви не зможете. Отже, перша причина: гарантована якість у матчах лідерів.

Звісно, сперечатися з тим, що російський середняк «Краснодар» має більше можливостей, ніж український середняк «Севастополь», нема сенсу. Питання в тому, що скористатись з цих можливостей в Росії майже ніхто не може. Класична модель поведінки для команди, яка погано грає – купити перед другим колом цілком новий склад. А раптом у нього вийде? Але навіть найкращі футболісти не заграють на полі самі собою – доведено київським «Динамо». Тепер уявіть, що таких «Динамо» в прем’єр-лізі 8 штук і вони відрізняються один від одного тільки цінниками, наліпленими на спинах гравців. Неможливість участі у гонитві озброєнь призводить в українському чемпіонаті до того, що фізкультурники все-ж таки не виживають. Необхідність вибудовувати гру дає можливість розвиватися Григорчуку, Сачко, Вернидубу, Бакалову, вже згаданим Кононову, Максимову и Кучуку. Це не вони хочуть на схід, це їх хочуть на сході. І захочуть ще більше після неодмінних успіхів тих, хто веж поїхав. А поки вони малюють тактичні моделі, вчать оборону грати компактно и прагнуть перевершити один одного у грі в футбол, а не в конкурсі «хто краще штовхається в центрі поля». Тобто, друга причина: тренерські команди, що дійсно цікаво грають.

Це не тренери українських клубів хочуть на схід – це їх хочуть на сході

Нарешті, в тому, що в українському футболі на плаву тримається в кращому випадку десятка команд, а решта з усіх сил прагне не впасти нижче дна, є навіть певні плюси. Якщо український футболіст погано гратиме, він швидко поїде в Охтирку чи Армянськ; якщо погано гратиме російський – залишиться в «Динамо» чи в Instagram з Вікою Лопиревою. Російські футболісти, одного разу витягнувши щасливий квиток, вже ніколи не зійдуть з орбіти, де є гроші, можливості і футбол, нехай навіть якщо на цей футбол вони дивитимуться з трибуни чи лави запасних. Їх українським одноліткам доведеться триматися хоча б на рівні «Іллічівця». Результат – прекрасна збірна, де заправляють молоді Хачериді, Ракицький, Гармаш, Ярмоленко, Коноплянка, Зозуля. Так, система, за якої гравців «Шахтаря» набереться ще на три команди, не найкраща. Але в цій системі футболісти все-ж таки заробляють гроші своєю грою, а не місцем в заявці, і мають шанс дотягнутись таки до збірної, як це зробив, наприклад, Федецький. Так, інколи українці отримують місця в складі своїх команд через бідність клубів, але врешті-решт в російській лізі іноземців половина, в українській – лише третина. Третя причина: більше довіри місцевим гравцям.

Спадок радянського футболу – штука важка сама по собі, а обтяжена нафтодоларами вона і взагалі перетворюється на монструозний і дорогий балаган. Жодної тенденції в тому, що наші висококваліфіковані спеціалісти йдуть працювати у цей балаган, немає: просто хороших тренерів в Україні більше, ніж хороших клубів. Але те, що українські футбольні флагмани орієнтуються не на східного сусіда, а на найкращі західні зразки – це добре. А те, що за ними мають піти і підуть «Чорноморец», «Ворскла», а там і решта – ще краще.

Потерянный класс. Почему тренеры украинских клубов уезжают в Россию

+24
Популярные комментарии
Виталий Пасичный
+8
Зубодробительный бред.

То есть то, что в Украине есть всего четыре (относительно) сильные команды, которые играют не полную только между собой - это, оказывается, плюс? А в РПЛ интересных игр меньше 12? Really?
ЦСКА - Спартак в каком году (десятилетии, веке) в последний раз был неинтересным? А Спартак - Динамо? А Спартак - Зенит? А Зенит - ЦСКА? Да Кубань со всеми топами интересно играет...

Про отсутствие хороших российских тренеров - спасибо, посмеялся. У России сейчас есть два топовых, классных, подкованных во всех смыслах тренера - Слуцкий и Бердыев. У Украины - ни одного (прежде чем спорить, посмотрите на трофейный лист этих двоих и Маркевича). С топ-тренерами всё настолько хреново, что в Динамо приходится Блохина приглашать. А если своего не брать, приходится доверяться иностранцам.

А на Кононовых и Кучуков (кстати, с какого перепугу россиянина с белорусским паспортом и молдаванина с молдавским у нас принято писать в украинские тренеры?) у России есть, к примеру, Черчесов. Отличный тренер, выжимающий максимум из второго подряд клуба. С тренерами всё настолько в порядке, что Максимову приходится в ФНЛ идти:-)

А все разговоры про молодёжь не отменяют того простого факта, что российская сборная сейчас элементарно сильнее нашей. Да, у нас есть талантливое поколение сейчас, а у России оно было лет 7-10 назад. Может, в ближайшие годы россиян ожидает обновление поколений - а может, их ждёт жёсткий застой. Никто не знает, сколько талантов появится в РПЛ в 2013-2016 гг.(работают соседи, во всяком случае, над этим плотно - Шатов мгновенно из ФНГ в основу топа РПЛ перебирается) - но сейчас Россия сильнее Украины и в плане чемпионата, и в плане сборной.
gabibov_ua
+6
Не согласен с тем, что по вывеске, например "Динамо-Спартак", нельзя сказать, что матч может получиться скучным! Да, есть команда Рубин, которая играет от обороны - и все, кто смотрит РПЛ знаю, что зрелища там не жди, но остальные то!
1й тур "Анжи-Локомотив" - обещающе? И игра соответствующая! 2й тур "Динамо-Анжи" - отличный матч, оправдывает ожидания. 3й тур "Динамо - Спартак"/ "Локомотив - ЦСКА" - где вы увидели толкучку в середине поля, не понимаю. 4й тур "Кубань - Спартак" - на фоне усталости, но игра получилась интересной! Хотя и таких громких афиш в этом туре не было. 5й тур "ЦСКА - Кубань" - матч с кучей голевых моментов, и пусть итоговый счет не вводит вас в заблуждение. 6й тур "Динамо - Зенит" - вот свежак, яркая игра от первой до последней минуты.
Каждый тур в РПЛ есть афиша, и она "оправдывает ваши надежды". Касательно финансов, то там платят игрокам больше - они едут туда охотнее, и уровень игроков выше. Вспомните, давно ли у нас забивал игрок команды средней руки гол-красавец? Я вот только могу вспомнить пару голов Таврии в прошлом году - а остальное, то Динамо, то Шахтёр, то Металлист или Днепр.

Соглашусь с автором в том факте, что в России нет тренеров - это так. Посмотрите на таблицу и увидите, что все местные тренеры там идут на 12-16 местах, кроме Слуцкого и Карпина, которые выше, а Амкар Черчесова (нынче 6й) тоже скоро упадет туда - где он и должен находиться.
Капитан Анархист
+4
Слуцкий - не топ-тренер, а недоразумение. С любым другим тренером ЦСКА за весь период его мог бы и играть намного интереснее, и результаты были бы не хуже. А во что играет ЦСКА Слуцкого? Это же невозможно смотреть - тупое бей-беги. Ладно, у Бердыева скучная команда, но там хоть какое-то понимание присутствует. А так, что Россия, что Украина - псевдочемпионаты с олигархами, ворующими деньги у тех, кому они в качестве подачки бросают, как собаке обглоданную кость, какой-нибудь никчемный клуб с царями-легионерами и местными бездарями, детьми лимита; с бездарным судейством, с коррупцией и "фармами" (причем один украинский клуб является фармом российского, хе-хе). Да и вообще, какой смысл рассуждать о размерах шарика, который неизбежно когда-нибудь лопнет? Стыдно, что в Украине такой чемпионат. Гордиться и выискивать какие-то положительные моменты - нелепо и смешно. Россия, правда, находится в том же дерьме.

Чье дерьмо лучше пахнет? Вопрос, конечно, интересный и, как видно, заслуживающий подобной статейки на, как ты выразился, "мове" )
Ответ на комментарий Виталий Пасичный
Зубодробительный бред.

То есть то, что в Украине есть всего четыре (относительно) сильные команды, которые играют не полную только между собой - это, оказывается, плюс? А в РПЛ интересных игр меньше 12? Really?
ЦСКА - Спартак в каком году (десятилетии, веке) в последний раз был неинтересным? А Спартак - Динамо? А Спартак - Зенит? А Зенит - ЦСКА? Да Кубань со всеми топами интересно играет...

Про отсутствие хороших российских тренеров - спасибо, посмеялся. У России сейчас есть два топовых, классных, подкованных во всех смыслах тренера - Слуцкий и Бердыев. У Украины - ни одного (прежде чем спорить, посмотрите на трофейный лист этих двоих и Маркевича). С топ-тренерами всё настолько хреново, что в Динамо приходится Блохина приглашать. А если своего не брать, приходится доверяться иностранцам.

А на Кононовых и Кучуков (кстати, с какого перепугу россиянина с белорусским паспортом и молдаванина с молдавским у нас принято писать в украинские тренеры?) у России есть, к примеру, Черчесов. Отличный тренер, выжимающий максимум из второго подряд клуба. С тренерами всё настолько в порядке, что Максимову приходится в ФНЛ идти:-)

А все разговоры про молодёжь не отменяют того простого факта, что российская сборная сейчас элементарно сильнее нашей. Да, у нас есть талантливое поколение сейчас, а у России оно было лет 7-10 назад. Может, в ближайшие годы россиян ожидает обновление поколений - а может, их ждёт жёсткий застой. Никто не знает, сколько талантов появится в РПЛ в 2013-2016 гг.(работают соседи, во всяком случае, над этим плотно - Шатов мгновенно из ФНГ в основу топа РПЛ перебирается) - но сейчас Россия сильнее Украины и в плане чемпионата, и в плане сборной.
Написать комментарий 36 комментариев
Реклама 18+